Pod Akacjami Iwaszkiewicza w Rampie

10 stycznia na scenie Mrowisko Teatru Rampa premiera niegranej od ćwierć wieku (jeśli nie liczyć realizacji radiowej) sztuki Pod Akcjami Jarosława Iwaszkiewicza w reż. Grzegorza Mrówczyńskiego z markiem Frąckowiakiem w roli głównej.

 

[Na zdj. Adria Jakubik i Marek Frąckowiak, fot. Marcin Ostaszewski]

 

POD AKACJAMI to odnaleziona wśród rękopisów Jarosława Iwaszkiewicza sztuka teatralna, opublikowana dopiero po śmierci autora. Akcja dramatu rozgrywa się wiosną 1944 roku w znanej wówczas kawiarence „Pod Akacjami” w Podkowie Leśnej pod Warszawą. Młody chłopak, Józio przyjeżdża do tej podwarszawskiej miejscowości, by w imieniu państwa podziemnego wykonać wyrok na Brauschu utrudniającemu działania AK. Wraz z nim ma zginąć narzeczona Brauscha – Flora, która nie jest obojętna Józiowi. Staje on przed trudnym wyborem moralnym – czy obowiązek wobec Ojczyzny ma przedłożyć nad osobistą przyjaźń i miłość? W rozstrzygnięciu tego dylematu towarzyszy mu ksiądz Węgrzyn, miejscowy autorytet moralny, gotów ratować młodych przed złem, jakim jest zabijanie nawet w warunkach okupacji hitlerowskiej.

Inscenizacja Teatru Rampa to trzymająca w napięciu historia młodych ludzi działających w podziemiu. To opowieść o dylematach związanych z rozkazem wykonania wyroku śmierci na rówieśniku zdrajcy. Dramat Iwaszkiewicza nasycony został w mistrzowski sposób wątkami anielskimi i demonicznymi obrazującymi wewnętrzną walkę, jaką każdy człowiek musi niekiedy stoczyć z samym sobą. Pod Akacjami to prawdziwe odkrycie repertuarowe!

W roli księdza Węgrzyna – Marek Frąckowiak. W pozostałych rolach: Adria Jakubiak, Łukasz Błaszczak, Piotr Mrówczyński, Patryk Pawlak, Zbigniew Pożoga.

Reżyseria: Grzegorz Mrówczyński
Scenografia: Małgorzata Treutler

Leave a Reply