Górny Śląsk, styczeń-marzec 2013

Górny Śląsk

Jak co roku, między 9 a 17 marca, odbędzie się XV Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE. W tym roku śląska publiczność zobaczy trzy spektakle mistrzowskie: Opowieści afrykańskie w reż. K. Warlikowskiego (Nowy Teatr w Warszawie), Udrękę życia w reż. J. Englerta (Teatr Narodowy) i sosnowiecki Korzeniec w reż. R. Brzyka (Teatr Zagłębia). Do udziału w konkursie zaproszono sześć spektakli: W mrocznym mrocznym domu w reż. G. Kanii (Teatr Narodowy), Ciała obce w reżyserii K. Kowalskiego (Teatr Wybrzeże), Króla Ryszarda III w reż. G. Wiśniewskiego (Teatr im. S. Jaracza w Łodzi), W imię Jakuba S. w reż. M. Strzępki (Teatr Dramatyczny w Warszawie) oraz dwa śląskie spektakle: Zbrodnię w reż. E. Marciniak (Teatr Polski w Bielsku-Białej) i Mewę w reż. G. Gietzkiego (Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego z Katowic). Podczas zbliżającej się edycji festiwalu szczególny nacisk położono na prezentację spektakli z Górnego Śląska, toteż w ramach imprez towarzyszących zostaną pokazane: Między nami dobrze jest w reż. P. Ratajczaka (Teatr Zagłębia), Jakobi i Liedental w reż. J. Zdrady (Teatr Śląski) i Nieskończona historia w reż. U. Kijak (Teatr Nowy w Zabrzu).

15 lutego w Teatrze Śląskim odbędzie się prapremiera Piątej strony świata Kazimierza Kutza. Adaptacji i reżyserii powieści, rejestrującej bogaty obraz życia mieszkańców katowickich Szopienic, podjął się Robert Talarczyk.

Miesiąc później, 15 marca, w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu będzie miał premierę Zimowy pogrzeb Hanocha Lewina w reż. Łukasza Kosa (to będzie trzecie wystawienie tego dramatu Lewina w Polsce, a pierwsze spotkanie reżysera z tym autorem).

Dzień później, 16 marca, w Teatrze Rozrywki w Chorzowie odbędzie się premiera Gottland. Spektakl na podstawie książki Mariusza Szczygła wyreżyseruje Joanna Zdrada. Scenografię i kostiumy zaprojektuje Zofia Mazurczak, za stronę muzyczną (kompozycje i aranżacje) odpowiada Krzysztof Konieczny.

I jeszcze spektakle dla dzieci. Na 24 lutego, w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku – Białej, planowana jest premiera Małej Syrenki w reżyserii Petra Nosalka, ze scenografią Pavla Hubicki i muzyką Krzysztofa Dziermy. Tekst na podstawie Andersena napisała Marta Guśniowska. Zaś 23 marca w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach odbędzie się premiera w reżyserii Jacka Popławskiego: Najmniejszy bal świata. Tekst współczesnej autorki Maliny Prześlugi, o dojrzewaniu małej, przekornej bohaterki Migawki, która rusza w podróż w poszukiwaniu rodziców, przyjaźni i tolerancji został wyróżniony w 20. edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

Opr. Aneta Głowacka

Leave a Reply