Dlaczego Kaligula płacze, czyli szczecińskie premiery, styczeń-marzec 2013

Szczecin

Pierwszy kwartał w szczecińskich teatrach to mocne uderzenie. W styczniu zobaczymy dramat o Kaliguli, a nieco później także piękną operę z muzyką Piotra Czajkowskiego.

Już w styczniu tradycyjnie, przy okazji urodzin Tatiany Malinowskiej-Tyszkiewicz – pierwsza premiera (11 stycznia)Teatru Nie Ma na podstawie tekstu Iwana Wyrypajewa pod tytułem Los ironii albo ironia losu. Sześćdziesięciolatki Walentyna i Katia złączone są miłością do jednego mężczyzny. Jest rok 2012. Bohaterki cofają się w czasie, aby przywołać przeszłość. Flashbacki prowadzą nas przez historię związku kobiet ze zmarłym przed dwudziestu laty Walentym. Sztukę wyreżyserowała Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz.

Teatr Współczesny w Szczecinie zaczyna rok od Kaliguli Alberta Camusa w reżyserii Anny Augustynowicz – premiera 18 stycznia. Szaleniec, rozpustnik, wyrafinowany morderca i despota – to tylko niektóre z określeń jakimi zapisał się w historii rzymski cesarz Kaligula. W roli głównej wystąpi gościnnie Wojciech Brzeziński z Teatru Ateneum. Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi. Łódzka premiera odbyła się 8 grudnia 2012.

Pod koniec stycznia (25 stycznia) w Teatrze Małym zobaczyć będzie można premierę spektaklu Dobry wieczór Fogg w reżyserii Arkadiusza Buszko. To opowieść o niezapomnianym klasyku polskiej piosenki, mistrzu walca i tanga, piosenkarzu stulecia. Wieczór z piosenkami Mieczysława Fogga to muzyczna podróż przez życie niezwykłego artysty. Piosenki w nowych aranżacjach i aktorskiej interpretacji pozostają bliskie oryginałom i dzięki temu zachowują urok i elegancję typową dla twórczości Fogga.

Teatr Polski w nowym roku pokaże Operację Castro Briana Stewarta w reżyserii Bartłomieja Wyszomirskiego – premiera 2 lutego. Jesienią 1960 w biurze CIA czterej agenci zostają powołani do grupy do zadań specjalnych. Zadanie: zlikwidować Fidela Castro, który przybywa do Nowego Jorku, aby wygłosić przemówienie do Narodów Zjednoczonych. Sztuka jest najeżona pomysłami, iskrzy się od dowcipnych i absurdalnych dialogów. W rolach głównych Krzysztof Bauman, Piotr Bumaj, Michał Janicki i Adam Zych.

Życie jest snem Calderona de la Barca przygotowuje w Teatrze Współczesnym Wojtek Klemm. Życie jest snem (premiera w marcu) to klasyczny tekst Pedro Calderona de la Barca z 1636 r. o tajemnicy istnienia, po który od wieków sięgają twórcy teatru. Akcję dramatu Calderon de la Barca umieścił w Polsce, jako egzotycznym dla niego kraju, gdzie wszystko jest możliwe.

Pod koniec marca Opera na Zamku planuje wystawienie jednego z najpiękniejszych dzieł w światowej literaturze muzycznej – Eugeniusza Oniegina z muzyką Piotra Czajkowskiego na podstawie poematu Aleksandra Puszkina. W tytułowej roli wystąpi Rodion Pogossov – solista związany z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Zapraszamy do hali Opery.

Opr. Małgorzata Klimczak

Leave a Reply