Bygoszcz, styczeń-marzec 2013

Bydgoszcz : Teatr Polski

Czechow i Jelinek na dobry początek roku w TPB

Po niezwykle udanym, minionym sezonie w bydgoskim Teatrze Polskim przyszedł czas na kolejny. Wszystko wskazuje na to, że upłynie on pod znakiem wielkiej klasyki, co sugeruje już pierwsza z tegorocznych premier – Wiśniowy sad Antona Czechowa. Reżyserii spektaklu, który na bydgoskich deskach zagości już 2 lutego 2013 r., podjął się sam Paweł Łysak, dyrektor TPB. Na scenie zobaczymy m.in. laureata nagrody za Pierwszoplanową Rolę Męską na Festiwalu Boska Komedia 2012 – Michała Czachora. Wspierać go będą: Paweł Gilewski, Michał Jarmicki, Marian Jaskulski, Magdalena Łaska, Anita Sokołowska, Piotr Stramowski, Małgorzata Trofimiuk, Jakub Ulewicz, Julia Wyszyńska, Marcin Zawodziński oraz gościnnie Joanna Drozda.

Drugą premierą w pierwszym kwartale 2013 roku będzie Podróż zimowa Elfriede Jelinek przygotowywana wspólnie z Teatrem Powszechnym w Łodzi oraz Festiwalem Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Reżyserii spektaklu, który na łódzkiej scenie pojawi się 23 marca 2013 (premiera), a do grodu nad Brdą dotrze z niewielkim, bo dwumiesięcznym opóźnieniem – podjęła się Maja Kleczewska, która jak widać upodobała sobie pracę z bydgoskim zespołem nad tekstami austriackiej noblistki.

Skąd taki wybór repertuaru?

Przemiany polskiego społeczeństwa i tworzenie mitologii narodowej, trudne walki o przeszłość z naszymi sąsiadami, blaski i cienie integracji europejskiej i jej aktualny kryzys, świat w dobie globalizacji i nadmiaru rzeczywistości wirtualnej, komediowe ujęcie wyzysku kapitalistycznego, a także próba zanalizowania nastroju przesilenia i poczucia schyłkowości – oto tematy nadchodzącego sezonu w Teatrze Polskim w Bydgoszczy – czytamy w wyjaśnieniu dyrekcji TPB. – Nie ustajemy w traktowaniu naszego Teatru jako miejsca społecznej debaty, podejmującego tematy tożsamościowe. W tym sezonie pomogą nam w tym utwory wielkiej klasyki (Gombrowicz, Czechow, Moliere, Witkacy), a także najnowsza sztuka znanej już bydgoskiej publiczności Elfriede Jelinek oraz teksty pisane na zamówienie teatru w ramach międzynarodowych koprodukcji.

Opr. Kuba Ignasiak

Leave a Reply