MP4 na 6

Kolejny rocznik adeptów aktorstwa opuszcza mury warszawskiej Akademii Teatralnej. I jak to jest w zwyczaju, prezentują publiczności przedstawienia dyplomowe. Jest ich dziesięcioro. Na Małej Scenie Teatru Powszechnego zagrali spektakl zatytułowany krótko „MP4”.
Nazwa pochodząca z zakresu najnowszej techniki, oznacza – najogólniej mówiąc – odtwarzacz muzyki. I taki jest też ten spektakl – muzyczny. Bogaty w formy i treści.

 

Zaczyna się nostalgicznie – ona (Katarzyna Hołtra) ucieka rozczarowana miłością ; on (Mateusz Weber) dowiaduje się, że został zdradzony. Ale życie ma różne kolory. Czarne barwy zmieniają się w szare, błękitne, coraz bardziej świetliste, by wreszcie oczarować feerią dowcipu, przymrużenia oka, uśmiechu. Są w przedstawieniu wykonania na różne sposoby poruszające serce widza – lirycznie, jak „Milord” w wykonaniu Marii Pawłowskiej, serdecznie – „Gigi amoroso” Pauliny Komendy, radośnie, jak „Zibuzanka” w cudnym popisie Piotra Piksy, silnie rozweselająco, jak „Murzyn” brawurowo zaśpiewany, a raczej należałoby powiedzieć – zagrany (ten epitet można odnieść do wszystkich wykonań tego spektaklu), przez Paulinę Korthals z zespołem, czyli pozostałą dziewiątką.
Młodzi artyści pokazali, że umieją śpiewać, a to w „MP4” najważniejsze, bo głównie tym środkiem wyrazu posługują się na scenie – nawiasem mówiąc wspaniale, wręcz czule, towarzyszy im zespół muzyczny w składzie: Miłosława Brzezińska (także przygotowanie muzyczne), Dawid Lubowicz, Mateusz Wachowiak.
Pokazali, że mają wdzięk, poczucie humoru, poczucie rytmu i umiejętności ruchowe, bo też dają popisy taneczne w choreografii samego Emila Wesołowskiego, wybitnego tancerza i choreografa, wieloletniego dyrektora baletu stołecznego Teatru Wielkiego.
Pokazali, że nie jest im obca praca zespołowa, co nader ważne w aktorstwie, ale i indywidualnie umieją zagarnąć uwagę publiczności.
Popis dyplomantów AT jest krzepiący dla widzów, bo oto mają przed sobą ładnych, utalentowanych ludzi, z werwą wyruszających w swoje dorosłe zawodowe życie.
Życzmy im, by ta wędrówka przyniosła oczekiwane przez nich owoce. A sobie widzom, byśmy mogli ich odnajdywać w kinie i w teatrze, i aby ról, które mogą zagrać, nie obsadzano – nawet najzdolniejszymi – amatorami…
Wymieńmy zatem nazwiska tych (to niecały rocznik dyplomantów), którzy wystąpili w „MP4”: Katarzyna Hołtra, Monika Janeczek, Paulina Komenda, Paulina Korthals, Maria Pawłowska, Aleksandra Radwan, Adam Fidusiewicz, Piotr Piksa, Krzysztof Szczepaniak
Mateusz Weber. Brawo!

Grażyna Korzeniowska
________________________
MP4
Reżyseria – Mariusz Benoit
Scenografia i kostiumy – Karolina Benoit
Choreografia – Emil Wesołowski
Przygotowanie muzyczne – Miłosława Brzezińska
światło i projekcje – Michał Jankowski
Muzycy – Miłosława Brzezińska, Dawid Lubowicz, Mateusz Wachowiak
Premiera 23 listopada 2012, Scena Mała Teatr Powszechny

Leave a Reply