Festiwal Korczak zakończony

 

 

Mam dobrą i złą wiadomość. Zła jest taka, że XVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2012 został zamknięty. A dobra – i my publiczność i artyści, już wiemy, które spektakle zasłużyły na wyróżnienie, a jakie przedsięwzięcie zostało uznane za najlepsze.

 

Jury w składzie Eva Ĉarska (Słowacja), Hanna Baltyn (Polska) i przewodniczący Marek Chodaczyński po obejrzeniu 13 spektakli konkursowych postanowiło przyznać Grand Prix – Nagrodę „Złocisty” spektaklowi Mikrokosmos. Kompozycje w reżyserii Roberta Drobniucha, do scenografii Adama Walnego i choreografii Karoliny Garbacik powstałego w wyniku współpracy Białostockiego Teatru Lalek i Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca.

Jury wyróżniło Roberta Jarosza i zespół aktorski Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki za spektakl Wnyk, Anetę Harasimczuk za rolę w spektaklu Tajemnicze dziecko, Teatru Lalka w Warszawie i Grzegorza Felusia za rolę w tym samym spektaklu Tajemnicze dziecko.

Jury przyznało nagrodę „Kota w worku”, czylinzaproszenie na następny festiwal, Teatrowi LALE.Teatr. Wyraziło także uznanie dla twórców i realizatorów pozakonkursowego spektaklu Przygody małego M. Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru „Arka” z Wrocławia. Przedstawienie to nie mogło wziąć udziału w konkursie, ponieważ jest efektem współpracy aktorów zawodowych i niepełnosprawnych amatorów, którzy aktorami są z zamiłowania i wielkiego pragnienia.

Swoją nagrodę jak co roku przyznawały również dzieci. Jurorzy Juniorzy XVI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2012 w składzie: Martyna Dębska, Joanna Mahor, Zuzanna Dworak, Helena Dąbrowska i Tomasz Bańburski szczególnie docenili artystów, którzy podjęli się trudnego zadania stworzenia sztuki dla najmłodszych widzów. To aktorzy Wrocławskiego Teatru Lalek, twórcy spektaklu Podłogowo i grupa Atofri z Poznania, która zrealizowała przedstawienie „Grajkółko. Dzieci podziękowały również aktorom Białostockiego Teatru Lalek i tancerzom Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca za ukazanie w tańcu i pantomimie fascynującego świata owadów w przedstawieniu „Mikrokosmos – Kompozycje.”

Zdaniem młodych jurorów najbardziej interesujące kostiumy i charakteryzację zobaczyli w spektaklu „Słowik” Teatru Guliwer z Warszawy, a najciekawszą scenografię w „Królowej Śniegu” Teatru Baj z Warszawy.

Z uznaniem wypowiadali się o spektaklu „Najmniejszy bal świata” z powodu jego nowoczesnej formy i multimedialności przedsięwzięcia.

Nagroda Ziarenka dla najlepszego spektaklu powędrowała do „Tajemniczego dziecka” Teatru Lalka z Warszawy. A wiadomo, że nagroda z rąk dzieci jest najważniejsza, bo te wszystkie spektakle powstały z myślą właśnie o nich.

„XVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2012 uważam za zamknięty” – powiedziały dwie małe dziewczynki, zaproszone na scenę. Szkoda. Ja już z niecierpliwością czekam na Festiwal Korczak 2013.

 

Zuzanna Talar

Leave a Reply