Różewicz Open Festiwal, Radomsko, 7-15 października

 

7 października rozpoczyna się w Radomsku doroczny Różewicz Open Festiwal, jedyny w Polsce festiwal poświęcony życiu i twórczości Janusza, Tadeusza i Stanisława Różewiczów. Przedsięwzięcie nawiązuje do twórczości Braci Różewiczów, którzy swoje młodzieńcze lata spędzili w Radomsku. To właśnie tutaj dorastały trzy osoby, o trzech różnych pasjach…

N/z: Władysław Kowalski w spektaklu „Krety i rajskie ptaki” do tekstów Tadeusza Różewicza (w reżyserii Macieja Podstawnego, Teatr Dramatyczny w Warszawie), który był prezentowany w Radomsku na ubiegłorocznym festiwalu.

Stałym elementem festiwalu są m.in. spektakle teatralne, projekcje filmów, wystawy  plakatów,  warsztaty teatralne, konkurs poetycki oraz spotkania z e znakomitymi osobami.

Festiwal to nie tyko propagowanie twórczości Braci Różewiczów, ale przede wszystkim promocja sztuki oraz inspiracja dla młodych ludzi. Ma zachęcać uczestników do rozwijania swoich pasji i zdolności artystycznych.

Radomsko jest miejscem szczególnym dla Braci Różewiczów. To tutaj spędzili dzieciństwo, młodość, tutaj chodzili do szkoły, tutaj zastała Ich wojna… To właśnie w Radomsku znajduje się ukochane kino „Kinema” Stanisława Różewicza, które jak sam mówił, wpłynęło na to, że został reżyserem. Organizując Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Janusza Różewicza, nie zapominamy także o najstarszym z Braci – Januszu, którego kult przewija się w całej twórczości Stanisława i Tadeusza Różewiczów.

Różewicz Open Festiwal jest niewątpliwie nie tylko wydarzeniem promującym zasługi Braci Różewiczów, ale przede wszystkim hołdem dla Wielkich Twórców. Ma łączyć w sobie pasję poetycką, dramatyczną oraz filmową artystów związanych z Radomskiem. Z roku na rok jego zasięg ma się powiększać, a miasto młodości  Braci Różewiczów ma być znane z tego przedsięwzięcia.

Dyrektorem Artystycznym nadchodzącej edycji jest prof. Barbara Osterloff

Historyk i krytyk, prorektor Akademii Teatralnej im.   Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, od 30 lat wykłada historię dramatu i literatury na wydziale aktorskim. Pracowała jako redaktor w miesięczniku „Teatr”. Jest autorem książki „Pejzaż. Rozmowy z Mają Komorwoską” . Koordynatorem każdej edycji jest Krystyna Michalska .

O programie festiwalu więcej na stronie: http://www.rozewiczopen.pl/program2012

 

 

Leave a Reply