Spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem

 

 

Teatr na Woli zaprasza 30 lipca o godzinie 18:00 na spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem poświęcone książce Śmierć proroka i inne historie o końcu świata. Spotkanie poprowadzi Jacek Wakar. Wstęp wolny.

 

 

Po spotkaniu odbędzie się spektakl Prorok Ilja z Andrzejem Sewerynem w roli tytułowej (godz. 19:00). Bilety na spektakl (30 zł – bilet ulgowy, 60 zł – bilet normalny) do kupienia w kasie Teatru na Woli.

Śmierć proroka i inne historie o końcu świata to trzy dramaty Tadeusza Słobodzianka – „Car Mikołaj”, „Prorok Ilja” i „Śmierć proroka”. Książka ukazała się 10 maja 2012 roku nakładem wydawnictwa Czarne.

Czy Mikołaj Regis to cudem ocalały car, który z pomocą mieszkańców Wierszalina przywróci dawny ład, a potem z wdzięczności obdarzy ich łaskami? Czy wiejski prorok Ilja to nowy Chrystus, który przez powtórną śmierć i zmartwychwstanie zwycięży zło i ustanowi równość i sprawiedliwość? A może to dzięki Stalinowi zniknie stary, podły świat, a nadejdzie raj, w którym zaświeci czerwona gwiazda?

Trzy dramaty Tadeusza Słobodzianka opierają się na autentycznych wydarzeniach ze wschodniej Białostocczyzny lat trzydziestych ubiegłego wieku, ale ich przesłanie jest dziś aktualne bardziej niż kiedykolwiek. Trylogia wierszalińska opowiada o poszukiwaniu sensu i porządku w zmieniającej się rzeczywistości, ale też o fanatyzmie religijnym i uprzedzeniach narodowościowych. Mówi o marzeniach o lepszym świecie, lecz także o ciemnocie i psychologii tłumu. O świętości i zakłamaniu. O prostocie i zacofaniu. O wierze i o manipulacji. Opowiada o życiu.

Organizatorami spotkania są Wydawnictwo Czarne i Teatr Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego.

Leave a Reply