Birute Mar w Warszawie

Ambasada Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu i Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru byli gospodarzami spotkania o litewskim teatrze jednego aktora, które odbyło się w Litewskim Centrum w Warszawie 30 maja. Podczas spotkania zaprezentowana została 7 z kolei książka z serii „Czarna książeczka z Hamletem”, poświęconej artystom związanym ze sceną jednoosobową, z udziałem jej bohaterki, litewskiej aktorki Birutė Mar i autorki Lucii Armonaitė

BIRUTĖ MAR. BEZ MASKI

BIRUTĖ MAR. BE KAUKĖS

BIRUTĖ MAR. UNMASKED

Książka wydana została w wersji trójjęzycznej przez Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru w serii „Czarna książeczka z HAMLETEM”. Artystka zaprezentowała fragmenty swoich czterech monodramów. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy festiwalu wrocławskiego WROSTJA, Piotr Borkowski i Wiesław Geras i członkowie Rady Artystycznej: Tomasz Miłkowski, Lech Śliwonik, Jan Zdziarski.

 

Birutė Mar (Marcinkevičiūtė), aktorka, reżyserka, pisarka. W 1987 ukończyła szkołę muzyczną II stopnia im. J. Naujalisa w Kownie – specjalność: fortepian. 1988-93 studiowała w Petersburskim Instytucie Teatru, Muzyki i Kina (Rosja), kształciła się, na specjalnościach: aktorstwo teatru i kina; reżyser teatralny. W latach 1997-1998 uczyła się sztuki tradycyjnego teatru japońskiego – śpiewu i tańca w Tokio (Japonia). Od 1994 pracuje jako aktorka Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego, występuje w produkcjach kinowych, tworzy autorskie projekty teatralne, taneczne i literackie.

 

Aktorka została obdarowana nagrodami B. Sruogi i w Republikańskim Konkursie Czytanie Poezji Barokowej (1996, 1997), w 2000 r. laureatka na festiwalu „Lato Poezji”.

 

Szczególne miejsce w twórczości Biruty Mar zajmują mono-spektakle ( „Słowa w Piasku na podstawie S. Becketta, „Szczęśliwy Dzień”, 1998r.; „Kochanek” na podstawie M. Dür, 2001 r.; „Antygona” na podstawie Sofoklesa, 2003 r.; „Poetka” na motywach dziennika i poezji Salomei Nėris 2005 r.; „ Unė“ – na motywach dziennika aktorki Une Baye , 2010 r.). Przyniosły one aktorce międzynarodowy rozgłos. Mono-spektakle Biruty Mar były prezentowane na międzynarodowych festiwalach teatralnych w Europie, USA, Kolumbii, Meksyku, Filipinach, Tajwanie, Japonii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Jordanii, Izraelu, Maroku, Algierii; otrzymywała wiele nagród międzynarodowych, uważana jako jedna z ciekawszych artystek teatru jednego aktora w Europie.

W 1996 razem z artystami o różnych poglądach artystycznych założyła małą grupę teatralną, z którą pracuje nad eksperymentalnymi projektami artystycznymi łącząc różnego rodzaju formy ekspresji: teatr, taniec, muzyka, literatura, wideo.

1997 – 1998 we współpracy z Centrum Informacji o Tańcu Litewskim stworzyła projekty taneczno-teatralne.

Birutė Mar napisała scenariusz i nakręciła film krótkometrażowy „Nienapisany List” (2002), prezentowany na międzynarodowych festiwalach w Wilnie (Litwa), Ismailia (Egipt), Los Angeles (USA).

Razem z dyrygentem Robertasem Servenikasem stworzyła projekt taneczno-teatralny „Histoire du soldat” na motywach widowiska Igora Strawińskiego. Wystawiany był Wilnie, Kłajpedzie i Moskwie.

 

Uhonorowana:

1999 – nominacja za najlepszego Litewskiego Artystę Teatralnego Młodego Pokolenia; Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Monodramatu w Kiel „Thespis“ (Niemcy); Nagroda międzynarodowego Jury „za poetycką interpretację tajemnicy Becketta“ i pierwszą nagrodę moskiewskich krytyków teatralnych i dziennikarzy na Moskiewskim 4 – tym Międzynarodowym Festiwalu Teatru Jednego Aktora („Słowa w piasku”);

2000 – Pierwsza nagroda i Nagroda międzynarodowego Jury „za perfekcyjną interpretację dramatu absurdu” na 1 Festiwalu Monodramatu „Vidlunia” w Kijowie. Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Monodramatu we Wrocławiu („Słowa w Piasku”).

2001 – 1 nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Monodramatu „Monocle” w Petersburgu („Lover”)

2002 – Nagroda dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Tempus Art” w Roznava, Słowacja („Słowa w Piasku”); Nagroda międzynarodowego Jury za najlepszą rolę na 5 – tym Międzynarodowym Festiwalu Jednego Aktora w Moskwie, Rosja („Lover”)

2003 – Pierwsza nagroda Jury na Międzynarodowym Festiwalu Monodramatu „Thespis” w Kiel, Niemcy („Lover”)

2004 – Grand Prix Na Międzynarodowym Festiwalu Monodramatu w Bitola, Macedonia,(„Lover”); Nagroda Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Wrostja”

Leave a Reply