Afisz teatrów lubelskich

 

W grudniu 2010 w teatrach Lublina

 

 

 

Teatr muzyczny w Lublinie

Miłym mikołajkowym upominkiem dla najmłodszych okaże się z pewnością adaptacja bajki Charlesa Perraulta „Kopciuszek” w reżyserii Jerzego Turowicza. Historia dobrej i pięknej dziewczyny, której dzięki pomocy wróżki udaje się spełnić marzenie o pójściu na bal u księcia, to opowieść znana chyba wszystkim dzieciom. W lubelskim spektaklu znajdziemy to wszystko, co sprawia, że w dobie Internetu cieszy się ona niesłabnącą popularnością: przemianę skromnego, nieśmiałego Kopciuszka w zachwycającą i tajemniczą księżniczkę, złą macochę, zaczarowaną karocę oraz spełniającą życzenia wróżkę. Oprócz tego, spektakl został wzbogacony o odrobinę nowoczesności. Na scenie pojawia się babcia, która wprowadzając dzieci w świat baśni, uczy je jednocześnie, jak mądrze posługiwać się komputerem. Towarzyszą jej w tym dobre Wiruski komputerowe przestrzegające młodych widzów przed nierozważnym korzystaniem z możliwości dawanych przez nowoczesną technikę. Do nieco starszych odbiorców skierowany jest natomiast Koncert Pieśni – Chopin w Teatrze (10.12), zrealizowany jako element obchodów roku chopinowskiego. W koncercie wystąpią soliści Teatru Muzycznego z towarzyszeniem fortepianu. Ponadto, jeden z solistów wcieli się w rolę narratora zaznajamiającego uczestników z ciekawostkami z życia wielkiego kompozytora. Wprowadzeniu w radosny, świąteczny nastrój może służyć zaplanowany na 12.12. Koncert Kolęd podczas którego będzie można usłyszeć najpiękniejsze kolędy z polskiego i światowego repertuaru wykonywane przez solistów, chór Teatru Muzycznego oraz orkiestrę w kameralnym składzie.

Teatr im. H. Ch. Andersena

W miesiącu grudniu teatr Andersena proponuje swoim widzom inscenizację jednej z najlepiej rozpoznawalnych baśni braci Grimm – „Jasia i Małgosi”. Opowieść o dwojgu dzieci, które kierując się łakomstwem trafiają do piernikowej chatki złowieszczej Baby Jagi to w oryginale utwór dosyć mroczny, obfitujący w sceny mogące przestraszyć młodego odbiorcę. W spektaklu wyreżyserowanym przez Bogdana Lisowskiego nie próbowano tego, charakteryzującego wiele utworów braci Grimm, klimatu na siłę „wygładzać” i „ugrzeczniać”. Drastyczność niektórych scen nie jest jednak celem samym w sobie, lecz ma jedynie wzmacniać siłę przekazu przedstawienia.

Na pierwszy plan wybija się natomiast uniwersalna refleksja na temat atrakcyjności zła i przyczyn dla których ludzie dokonują złych wyborów. W obsadzie m.in.: Dominika Mrozowska, Mateusz Kaliński i Wioletta Tomica.

Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”

Mieszkających w stolicy wielbicieli teatru Włodzimierza Staniewskiego z pewnością ucieszy wiadomość, że w tym miesiącu OPT Gardzienice wystawią gościnnie na scenie Teatru Polskiego w Warszawie spektakle takie jak: „Nieboska com.media”, „Ifigenia w Aulidzie” wg Eurypidesa oraz „Elektra” wg Eurypidesa.

NeTTheatre i Stowarzyszenie artystów „Bliski Wschód”

Najnowszy spektakl Pawła Passiniego „Zwierzątka, małe zwierzenia” został zrealizowany na podstawie utworów jednego z najbardziej cenionych bajkopisarzy rosyjskich Siergieja Kozłowa. Głównymi bohaterami tych pouczających opowiastek są zamieszkujące las zwierzęta: wiewiórka, niedźwiedź, zając, wilk, puchacz, które przeżywają swoje przygody, walczą ze słabościami, realizują marzenia, a przede wszystkim starają się, mimo dzielących je różnic, ze sobą porozumieć. Bajkowym historiom towarzyszyć będą animacje oraz wykonywana na żywo muzyka. Obsada międzynarodowa.

 

 

 

Leave a Reply