Afisz teatrów lubelskich

 

W listopadzie 2010 w teatrach Lublina.

 

Teatr im. J Osterwy

Jednym z ciekawszych wydarzeń artystycznych tego miesiąca niewątpliwie będzie zaplanowana na 13.XI premiera spektaklu „Zbrodnia i kara” w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Wchodząca na scenę „Osterwy” adaptacja trzeciej już (po „Biesach” i „Idiocie”) powieści Fiodora Dostojewskiego budzi zrozumiałą ciekawość, ale i pewien niepokój. „Zbrodnia i kara” – utwór, który nazywany bywa „najszlachetniejszym z kryminałów” stanowi polifoniczny i wielowymiarowy traktat o tkwiącym w naturze człowieka pierwiastku zła. Pierwiastku, o którym nie wolno zapominać w chwilach, gdy egoizm, rozpacz czy poczucie krzywdy skłaniają do usprawiedliwiania nieetycznego postępowania jakimś „większym dobrem”. Wagę tego, tkwiącego w tekście Dostojewskiego, ostrzeżenia łatwo przeoczyć, skupiając się jedynie na pełnej sensacyjnych wydarzeń fabule. Jak poradził sobie z tym zadaniem zespół teatru „Osterwy” przekonamy się już wkrótce. W spektaklu zobaczymy m.in.: Mikołaja Roznerskiego (Raskolnikow), Szymona Sędrowskiego (Porfiry), Agatę Moszumańską (Sonia) i Krzysztofa Olchawę (Świdrygajłow).

Teatr Muzyczny w Lublinie

Najmłodszych lublinian z pewnością ucieszy fakt, że 30.XI w Teatrze Muzycznym wystawione zostaną dwa specjalne spektakle popremierowe koncertu edukacyjnego „Karnawał zwierząt” Camille Saint-Saensa. Utwór ten skomponowano specjalnie z myślą o młodym i obdarzonym dużą wyobraźnią odbiorcy. W rozwoju wrażliwości muzycznej ma pomóc też forma utworu, składającego się z czternastu etiud i dwóch utworów należących do muzyki klasycznej oraz wzbogaconego wizualizacjami ilustrującymi szatę dźwiękową utworu. Wstęp na oba koncerty jest wolny – warto jednak pamiętać, że przedstawieniu będzie towarzyszyć zbiórka słodkich upominków dla dzieci z placówek opiekuńczych na Lubelszczyznie. Do nieco starszych widzów skierowany jest natomiast wyreżyserowany przez Karolinę Nolbrzak spektakl zrealizowany z okazji 35-lecia pracy artystycznej Włodzimierza Matuszczaka (znanego widzom m.in.: z roli proboszcza w popularnym serialu „Plebania”). Na uwagę zasługuje fakt, że aktor ten powraca na deski teatru po 12 latach przerwy.

Teatr im. H. Ch. Andersena

Pomimo tego że w dniach 6-13. XI zespół aktorski Teatru Andersena przebywać będzie na festiwalu w tureckiej miejscowości Madrin, gdzie wystąpi ze spektaklami „Przygody pszczółki Mai” i „Przygody Sindbada Żeglarza”, młodzi miłośnicy teatru nie będą mogli w tym miesiącu narzekać na brak atrakcji. Na scenie „Andersena” wystawiane będą gościnnie spektakle Teatru „Karolina” oraz kieleckiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Tworzony przez aktorów Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie Teatr „Karolina” wystąpi z przedstawieniem pt: „Tymoteusz i psiuńcio”. Pełna humoru, ale też pouczająca i skłaniająca do zastanowienia historia przyjaźni misia Tymoteusza Rymcimci z Psiuńciem Przybłędą z pewnością przykuje uwagę najmłodszych widzów. Uroku temu ciepłemu, bezpretensjonalnemu spektaklowi dodadzą też animowane przez aktorów kolorowe lalki oraz prosta, lecz potraktowana z żartobliwym dystansem, fabuła. Nieco odmiennie, choć równie interesująco przedstawia się propozycja teatru „Kubuś” pt: „Kiedy króla boli ząb”. Spektakl wyreżyserowany przez Arkadiusza Klucznika na podstawie bajki Katarzyny Lengren ma charakter utrzymanego w pastiszowej konwencji scenicznego żartu. Klasyczne lalki zastąpiono tu formami plastycznymi, którym towarzyszy musicalowa choreografia oraz aktywizujące widownię gry muzyczne. Ta lekka całość niesie jednak ze sobą dydaktyczne przesłanie… Już 27. XI będzie miał natomiast miejsce premierowy pokaz inscenizacji baśni Andersena dziejącej się w noc wigilijną. Spektakl w reżyserii Daniela Arbaczewskiego przedstawia losy dwóch zakochanych w sobie porcelanowych figurek jako uniwersalną opowieść o miłości wymagającej największych poświęceń i odwadze, jaka kryje się w porcelanowych serduszkach bohaterów. Należy zaznaczyć, że scenariusz spektaklu napisany został przez lubelskiego mistrza kryminału, Marcina Wrońskiego. W przedstawieniu zagrają m. in: Mirella Rogoza-Biel, Konrad Biel, Jacek Dragun i Ilona Zgiet.

Scena Prapremier „InVitro”

W dniach 28-29.XI będzie można wybrać się na awangardowy, bliski konceptualnemu teatrowi tańca spektakl Justyny Jasłowskiej „Sztuka pływania”. Został on w dużej części zrealizowany w oparciu o poprzedzające go happeningi podczas których przypadkowe osoby z widowni proszono o zademonstrowanie ruchów wykonywanych przez pływaków, które starała się z kolei powtórzyć osoba na scenie.

Iwona Jędrzejewska

 

 

 

Leave a Reply