Król Lear otwiera festiwal

 

30 lipca Wrocławski Teatr Współczesny zaprezentuje w Trójmieście, podczas XIV Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego, Króla Leara w reżyserii Cezarisa Graužinisa. Spektakl otrzymał nominację do nagrody Złoty Yorick przyznawanej co roku najlepszej polskiej realizacji dramatu Williama Shakespeare’a.

/

 

 

 

„…Wrocławski Król Lear to znakomite przedstawienie, na wysokim poziomie inscenizacyjno-aktorskim – stwierdził po premierze Grzegorz Chojnowski z Radia Wrocław. – Rzecz, z którą można podróżować przez kontynenty i wszędzie będzie zrozumiała i oklaskiwana. Teatr objazdowy i odjazdowy. To wartka współczesna opowieść o tym, że gdy chcemy porzucić swoją rolę, wystawiamy się na łaskę królewskiego żywiołu. Żywiołu życia”.

Do nagrody kandydują także: Co chcecie, albo Wieczór Trzech Króli w reż. Michała Borczucha (Teatr im. Kochanowskiego w Opolu), Ja, Hamlet w reż. Marka Kality (Teatr im. Bogusławskiego w Kaliszu) oraz Sen nocy letniej w reż. Moniki Pęcikiewicz (Teatr Polski we Wrocławiu). Tegorocznego laureata poznamy na początku sierpnia.

Złoty Yorick przyznany zostanie po raz siedemnasty. Wśród laureatów nagrody głównej i wyróżnień znalazły się do tej pory między innymi spektakle Jerzego Grzegorzewskiego, Piotra Cieplaka, Krzysztofa Warlikowskiego, Grzegorza Jarzyny, Jana Klaty, Anny Augustynowicz oraz Agaty Dudy-Gracz.

Festiwal potrwa od 30 lipca do 8 sierpnia. Publiczność obejrzy 20 tytułów prezentowanych przez zespoły z Armenii, Wielkiej Brytanii, Francji, Japonii, Litwy, Niemiec, Polski, Rosji, Rumunii, Węgier i Zimbabwe.

fot. Bartłomiej Sowa

Tatiana Drzycimska

 

 

 

Leave a Reply