Dlaczego Norwegia?

 

Strefa: Norwegia” w Teatrze Polskim we Wrocławiu

 

Fiordy, Ibsen, black metal – gdyby wniosek aplikacyjny na realizację projektu „Strefa: Norwegia” zawierał w tabeli wskaźników rubrykę „Skojarzenia z Norwegią”, wpisalibyśmy zaledwie tych kilka. Oczywiście jako wartość bazową. Docelowa liczba asocjacji jest o wiele większa. W finale projektu, który rozpoczął się we wrześniu 2009 roku, po przeczytaniu kilku dramatów, obejrzeniu kilku filmów i spektakli, po wizycie w Oslo i pracy nad Panią z morza Ibsena z artystami z Norwegii, wiemy dużo. Z ogromną przyjemnością przygotowujemy festiwal. Z apetytem na więcej.

 

„Strefa: Norwegia” to miejsce spotkań teoretyków, twórców i sympatyków kultury norweskiej. Najważniejszym z nich było oczywiście spotkanie z Larsem Øyno i jego teatrem Grusomhetens. Mając partnera wspierającego nasze poszukiwania artystyczne oraz reagującego na nasze potrzeby, stworzyliśmy program projektu wpisujący się w szeroką akcję propagowania teatru i dramatu, stworzoną przez Teatr Polski kilka lat temu. Mając stałą, głodną wiedzy publiczność, regularnie uczestniczącą w cyklach „Czynne poniedziałki” oraz Wszechnica Teatralna, zorganizowaliśmy czytania współczesnych dramatów norweskich oraz wykłady z historii teatru i dramatu norweskiego. Aktorzy Teatru Polskiego na Scenie Kameralnej i Scenie na Świebodzkim przeczytali Wernisaż Cecilie Løveid w reżyserii Marii Spiss, Jestem wiatrem pośród drzew Jespera Hallego w reżyserii Mariusza Bonaszewskiego, a w ramach festiwalu Treningstime Ariego Behna w reżyserii Kuby Kowalskiego. Wszyscy autorzy przyjęli zaproszenie do Wrocławia. Wykłady przygotowali dla nas specjaliści w dziedzinie norweskiego dramatu: prof. Lech Sokół, dr Maria Sibińska oraz dr Monika Grossman-Kliber. Kilkakrotnie promowaliśmy też filmy norweskich twórców.

„Strefa: Norwegia” to projekt dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię. Jest on realizacją idei Wymiany Kulturalnej pomiędzy Polską a Norwegią, której zwieńczeniem jest festiwal promujący we Wrocławiu kulturę norweską. Wśród wydarzeń premiera Pani z morza, spektaklu powstałego we współpracy polskich i norweskich twórców. Zaproszenie do Wrocławia przyjęli norweski reżyser polskiego pochodzenia Piotr Chołodziński oraz scenograf Bård Lie Thorbjørnsen. Niezwykle ważnym pokazem w ramach czerwcowego festiwalu jest spektakl Górski ptak w reżyserii Larsa Øyno w Grusomhetens Teater. Odbędą się również czytania sztuk, pokazy filmów oraz szereg spotkań z norweskimi twórcami.

Fundusz Wymiany Kulturalnej daje instytucjom kultury możliwość promocji polskiej kultury za granicą, możliwość wymiany myśli i doświadczeń oraz możliwość wspólnej pracy. Ogromny zakres możliwości. Wykorzystaliśmy je jak najpiękniej i najpełniej, jak potrafiliśmy.

Marta Kuźmiak

 

 

 

 

 

Leave a Reply