XXV Kongres AICT/IATC – następny w Warszawie.

 

W Erywaniu (Armenia) zakończył się 20 czerwca XXV Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych, w którym uczestniczyli krytycy i teatrolodzy z 22 krajów.

Kongres przyjął Kodeks Praktyki Krytyka, swoistą deklarację etyczną środowiska, wybrał nowe władze i przyjął plany na przyszłość.

 

Przewodniczącym Stowarzyszenia został ponownie Yun-Cheol Kim (Korea Płd.), wybrany przez aklamację na wniosek przewodniczącego sekcji polskiej, a sekretarzem generalnym już po raz szósty Michael Vais (Kanada). W skład Komitetu Wykonawczego weszli przedstawiciele 10 sekcji, wśród nich Tomasz Miłkowski, przewodniczący sekcji polskiej, wybrany do tego gremium już po raz czwarty z rzędu.

Polska sekcję oprócz przewodniczącego reprezentowała Walentyna Mikołajczyk-Trzcińska, członek Zarządu sekcji oraz Andrzej Żurowski, wiceprzewodniczący honorowy AICT, który odebrał z rak minister Kultury Armenii Złoty Medal Kultury Republiki Armenii – Andrzej Żurowski od lat jest szefem programowym festiwalu Szekspirowskiego w Erywaniu.

Kongresowi towarzyszył przegląd spektakli teatrów Erywania oraz międzynarodowe seminarium „Redefinicja kobiecości we współczesnym teatrze”.

Delegaci zaakceptowali projekt zwołania następnego Kongresu w roku 2012 w Warszawie – będzie to już czwarty „polski” Kongres w ponad półwiecznej historii Stowarzyszenia, a trzeci w Warszawie.

 

 

Leave a Reply