Noc Muzeów już 15 maja

 

Noc Muzeów wrosła w majowy pejzaż kulturalny Warszawy. Stała się właściwie hasłem umownym, gdyż biorą w niej udział nie tylko wszystkie muzea warszawskie, ale i galerie. Muzea największe i najmniejsze, jak Muzeum Naparstków np. w Salonie Kapelusz i Czapka „Porthos”. I skupione wokół galerii czy muzeów różnego rodzaju stowarzyszenia i sympatycy, jak Klub Krytyki Teatralnej czy ESSiM. Od kilku lat tworzymy właściwie pewną wspólnotę, jak… czterej muszkieterowie (nic dziwnego, wszak muszkieter jest wśród nas: Porthos). Działamy razem i każdy z osobna. Czwórkę muszkieterów tworzą: Klub Krytyki Teatralnej – Sekcja Polska AICT, Salon Kapelusz i Czapka „Porthos”, Galeria van Golik i Europejskie Stowarzyszenie Sztuki i Mody (ESSiM).

 

 

 

 

 

 

15 maja kolejna Noc Muzeów, którą skonstruowaliśmy razem: Porthos, Galeria van Golik, KKT i ESSiM. Rozpoczynamy wcześnie, bo o godz. 16.00 w Salonie Kapelusz i Czapka „Porthos”. Nieprzypadkowo włączyliśmy to popołudnie w Noc Muzeów. Zygmunt Krzyżanowski – dla wszystkich, którzy poznali już jego prozę jest oczywiste, że skoro spotkanie wokół Krzyżanowskiego, w dodatku u Porthosa, gdzie mieści się także Muzeum Modniarstwa i Naparstków, to nie może być inaczej. Trudno sobie wymarzyć lepszą przednoc! Zwłaszcza, że wplątany w tę noc jest Szekspir, że czytać będzie fragmenty eseju Zygmunta Krzyżanowskiego „Poetyka kronik szekspirowskich” Adam Woronowicz.

Z Porthosa przeniesiemy się do Galerii van Golik na Saską Kępę. I tu, przewrotnie nieco, w ramach Muzeów Nocy będzie – Muzeum Nocy. Noc tematem przewodnim wszystkich działań, wszystkich rozmów. A w tejże Nocy: Nocna… Aktorzyca? – trudno inaczej – Emilia Krakowska; Nocny Śpiewak – Tomasz Szumiński, arie ze „Strasznego Dworu” a capella (jakżeby inaczej, wszak to Noc…), Nocny Balladyn – Maciej Pietrzyk. Rzeźbienie Nocy – Ida Karkoszka, młoda, piękna, utalentowana; nocne rodaków rozmowy… Zaczynamy o 19.00.

 

 

 

 

 

Leave a Reply