Czytanie „Średniego” Bhasy

 

Zapraszamy do Teatru Laboratorium Dramatu na spotkanie z dramatem indyjskim. W poniedziałek – 17 maja 2010, o godzinie 19.00 – odbędzie się czytanie „Średniego”, sztuki podejmującej temat stosunków rodzinnych, napisanej przez autora Mahabharaty. Wstęp wolny.

 

„Średni” opowiada o spotkaniu rodziny bramina z demonem Ghatokaćą, który żąda wydania jednego z synów na posiłek dla swojej matki. Średni syn jest gotów poświecić się dla rodziny. Sztuka podejmuje również uniwersalny temat konfliktu ojca i syna.

Czytają: Grzegorz Gromek, Piotr Jędrzejas, Robert Majewski, Grzegorz Sowa, Sebastian Świerszcz, Michał Węgrzyński, Milena Gauer

 

„Średniego” reżyseruje Piotr Jędrzejas, który w LD wyreżyserował spektakl „Biedny ja, Suka i Jej Nowy Koleś” Michała Walczaka. Sztuka jest czytana w cyklu „Wokół Ognia”, poświęconemu najstarszym scenicznym utworom hinduskim. Rozmowę po czytaniu prowadzi profesor Maria Krzysztof Byrski. – hinduista i były ambasador Polski w Indiach. W dyskusji wezmą również udział dr Joanna Jurewicz (orientalistka), i dr Tomasz Olchanowski (psycholog, kulturoznawca)

Profesor Maria Krzysztof Byrski o „Średnim”:

„Nasze majowe spotkanie w Laboratorium Dramatu poświęcimy Bhasie (ok. III w. po Chr.), najstarszemu ze znanych dramatopisarzy indyjskich doby klasycznej. Wysłuchaliśmy już w ubiegłym roku przed Bożym Narodzeniem „Przypadków Chłopca”, sztuki poświęconej dzieciństwu boga Kryszny i wywołującej skojarzenia z naszymi tradycyjnymi jasełkami. W swojej jednoaktówce zatytułowanej „Średni”, Bhasa podejmuje dwa ważkie dla tradycji indyjskiej tematy. Najważniejszy to bezgraniczne oddanie sobie wzajemnie członków najbliższej rodziny; matki, ojca i trzech synów. Najbardziej patetyczna postacią jest średni z trzech braci, świadom miejsca w rodzinie najstarszego brata i świadom przywiązania matki do najmłodszego. Drugim problemem, jaki Bhasa podejmuje, to konfrontacja syna z nieznanym mu ojcem. Uczony rosyjski Paweł Aleksandrowicz Grincer podkreśla w swej ksiązce poświęconej Bhasie, jak bardzo uniwersalny jest motyw konfliktu ojca i syna, który spotykamy w Odysei, w germańskiej Pieśni o Hildebrandcie, rosyjskiej bylinie o Ilji Muromcu i Sokolniku, irańskiej opowieści o Rustamie i Suhrabie i irlandzkiej o Kuhulinie i Konlahu. Posłuchajmy jak to spotkanie ojca i syna ujmuje Bhasa.”

17 maja 2010, godzina 19:00

Laboratorium Dramatu

Olesińska 21 (ul. Równoległa do ul. Madalińskiego)

Wstęp wolny

 

 

Leave a Reply