Edyp w Kolonie w Laboratorium Dramatu

Laboratorium Dramatu zaprasza na Olesińską 21 na kolejny wieczór z cyklu „Toksyczna rodzina antyczna”. W poniedziałek 1 czerwca o godzinie 19.00 usłyszeć będzie można „Edypa w Kolonie” Sofoklesa w nowym przekładzie Zbigniewa Kadłubka, filologa klasycznego, komparatysta i tłumacz, adiunkt w Katedrze Literatury Porównawczej Uniwersytetu Śląskiego, który będzie również moderatorem dyskusji po czytaniach.

Projekt czytań „Toksyczna rodzina antyczna” ma przedstawić dwa podstawowe mity, które były eksploatowane w tragedii greckiej – tebański i trojański – w kontekście związków rodzinnych. Pojęcie toksyczności dla określenia wyniszczających emocjonalnie i fizycznie związków, zarówno rodzinnych, jak i nierodzinnych, wprowadziła XX wieczna psychologia. Przy zastosowaniu tego pojęcia do odczytania sytuacji bohatera tragedii antycznej otwiera się nowa perspektywa czytania tych dramatów, w których to nie klątwa rządzi człowiekiem, lecz człowiek klątwą.
 „Edyp w Kolonie” opowiada dalsze losy Edypa, który ślepy i zgnębiony opuszcza Teby w towarzystwie Antygony.
Czytanie reżyserował będzie Krzysztof Galos, w roli Edypa wystąpi Janusz R. Nowicki, a w roli Antygony Izabela Nowakowska.

Zapraszamy!!!

Leave a Reply