Lubelski afisz teatralny

Teatry w Lublinie proponują.
Afisz teatralny luty 2009

Teatr Osterwy

Znakomitym lekarstwem na nudę zimowych wieczorów może być w tym miesiącu spektakl „Dożywocie”. Pozornie lekka, nieco nostalgiczna opowieść o świecie, nieuchronnie odchodzącym w przeszłość staje się, w adaptacji Bogdana Cioska, uniwersalnym zwierciadłem, które, przechadzając się po scenie, odbija naszą codzienność. Bezpowrotne przemijanie tradycyjnych wartości, kult pieniądza i religia zysku, wyzbywanie się tego, co ważne, w celu uzyskania wszystkiego, co zbędne. Skąd my to znamy? A znamy niewątpliwie. Taka jest nasza rzeczywistość, która, pomimo potężnego skoku cywilizacyjnego, technicznego oraz społecznego, niewiele się widać zmieniła od czasów hrabiego Fredry. Na „Dożywocie” warto się zatem wybrać – dla rozrywki, ale i ku przestrodze. W obsadzie zobaczymy min.: Jerzego Rogalskiego, Hankę Brulińską, Mikołaja Roznerskiego i Szymona Sędrowskiego. Wielbicieli inteligentnego humoru oraz wartkiej akcji z pewnością przyciągnie do teatru również spektakl „Wszystko dobre, co się dobrze kończy” Williama Szekspira w reżyserii Tadeusza Bradeckiego. Historia zaradnej i przebiegłej Heleny, która, w celu skłonienia hrabiego Bertrama do ożenku, snuje przemyślnie skonstruowaną intrygę, stanowi tylko pretekst do ukazania wielości  postaw, moralnej niejednoznaczności naszych wyborów, a nade wszystko, zaprezentowania barwnej, iście szekspirowskiej galerii ludzkich typów, indywidualności, tudzież indywiduów. Przemyślną Helenę zagra Kinga Waligóra, natomiast w roli opornego Bertrama wystąpi Krzysztof Olchawa.

Teatr im. J. H. Andersena

Dla dzieci od lat sześciu, do stu sześciu przeznaczony jest spektakl Teatru Andersena pt. : „Cud Krasawica” w reżyserii Jacka Malinowskiego. Osadzone w klimacie rosyjskiej baśni ludowej, perypetie młodego carewicza Iwana, który ucieka z pałacu, by odnaleźć ujrzaną we śnie dziewczynę, uczą odwagi wobec tego, co nieznane oraz uporu w walce z przeciwnościami losu. Niezwykłe przygody chłopca, który, wędrując wraz z przyjacielem Bułatem, spotyka postaci takie, jak Baba Jaga czy nieśmiertelny Kościej, trzymają widza w napięciu i pozwalają bez natrętnego dydaktyzmu opowiedzieć o sile przyjaźni, poszukiwaniu miłości i przezwyciężaniu strachu.

Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice

W dniach 2-10. II. zespół OPT Gardzienice wybiera się, na zaproszenie „ The Creative Forum for Independent Theatre Groups Europe Mediterran” Bibliotheca Alexandria w Aleksandrii, aż do Egiptu. Będą tam miały miejsce m.in.: prezentacja wyreżyserowanego przez Włodzimierza Staniewskiego spektaklu „Ifigenia w Aulidzie” Eurypidesa z udziałem Orkiestry Kameralnej Bibliotheca Alexandria pod dyr Mikołaja Blajdy, wykład Włodzimierza Staniewskiego na międzynarodowej sesji naukowej „Theatre in Today's Word: is it a Live necessity” oraz, dla tych, którym nie wystarcza rola widza, warsztaty teatralne i klasa Mistrzowska Włodzimierza Staniewskiego dla aktorów i reżyserów Basenu Morza Śródziemnego. Lublinianom nieplanującym dalekich podróży pozostaje na pocieszenie fakt, że następne spektakle „Antycznego Kosmosu Gardzienic” już 27-28. II. Ponadto, od 12. II. W Galerii Gardzienice można oglądać wystawę  osnutych wokół tematu wieloaspektowości istnienia tak w życiu, jak i w sztuce, prac Marka Sobczyka pt: „Psycho/somo/socjo-analiza”.

Scena Plastyczna KUL

W tym miesiącu  wszystkich miłośników teatru tworzonego przez Scenę Plastyczną KUL czeka niezwykle ważne wydarzenie. Mianowicie- „Mądzikania 2009”, czyli wrocławskie obchody 40-lecia pracy twórczej Leszka Mądzika pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Bogactwo przewidzianych na tę okazję propozycji z pewnością sprawi, że każdy znajdzie wśród nich coś interesującego. W ramach programu uroczystości zaplanowano min.: panel dyskusyjny z udziałem Leszka Mądzika, promocję albumu „Leszek Mądzik: Teatr, scenografia, warsztaty, fotografia, plakat”oraz wernisaż wystawy plakatów teatralnych autorstwa Leszka Mądzika. Będzie też można zobaczyć spektakle: „Bruzda”(19. II. kościół św. Marii Magdaleny) oraz „Wilgoć”(20.I. Wrocławski Teatr Lalek). Do nieco młodszych widzów skierowana jest natomiast prapremiera zrealizowanego przez Wrocławski Teatr Lalek spektaklu „Blask”.

Scena Prapremier InVitro

Na deski Sceny Prapremier InVitro Teatru Centralnego wchodzi, inspirowany „Listem do ojca” Franza Kafki, spektakl Artura Paługi „Ostatni taki ojciec”w reżyserii ŁukaszaWitt-Michałowskiego.
„Ostatni taki ojciec” jest próbą odpowiedzi na pytanie o miejsce mężczyzny w świecie wydziedziczonym z ojcostwa, gdzie archetypiczny wzorzec relacji ojciec-syn, mistrz-uczeń zastąpiony został mało wymagającym „tatusiostwem”. Czy równouprawniony „partner mamusi” zastąpi, zakorzeniony w  świadomości zbiorowej i znajdujący swe odzwierciedlenie w kulturze, wizerunek „ojców, królów, wojowników, artystów, zdobywców i tyranów”? Jak żyje się w świecie, w którym możliwość buntu zanika wraz z jego obiektem? Warto się przekonać i wybrać na „Ostatniego takiego ojca”.

Leave a Reply