Afisz teatrów lubelskich, styczeń 2009

Na scenach w Lublinie.
Teatr im. J Osterwy
Już 11.I na deskach „Osterwy” zobaczymy wystawiane gościnnie przez Teatr NN „Opowieści z bramy-Ostatni demon”. Wyreżyserowany przez Tomasza Pietrasiewicza spektakl, stanowi polską prapremierę przedstawienia zrealizowanego na podstawie dwóch opowiadań I.B. Singera: „Ostatni demon” oraz „Tajbełe i jej demon”. Do głównych atutów lubelskiej realizacji ma należeć gra aktorska Witolda Dąbrowskiego, któremu towarzyszyć będzie grający na klarnecie Jarosław Adamow. W styczniu lubelscy widzowie mogą się także wybrać na premierę „Widnokręgu”(31.I), sztuki na motywach uhonorowanej Nagrodą Nike powieści W. Myśliwskiego. „Widnokrąg” stanowi osadzoną w prowincjonalnej przestrzeni opowieść, o bohaterze, którego niewielki świat ogranicza podwójna perspektywa widzenia siebie, zarazem, jako ojca i jako syna. To także zapis przemian, które chociaż czasami przynoszą mu cierpienie, to sprawiają, że jego widnokrąg za każdym razem staje się trochę szerszy. Spektakl wyreżyserowany został przez Bogdana Toszę.

Teatr im. J.CH. Andersena
 Dzieci młodsze, starsze oraz te zupełnie dorosłe Teatr im J. CH. Andersena zaprasza w tym miesiącu na premierę(24.I) autorskiego spektaklu Bogusława Kierca pt: „Naprawda-kurs latania wg braci Grimm”. Wybór najpiękniejszych i najchętniej czytanych bajek wplata się w historię lalkarza Laluna, którzy tworzy teatr lalek sam dla siebie. Sztuka dla wszystkich, którzy uważają, że nie istnieją widzowie zbyt młodzi na poważne pytania oraz chcieliby się dowiedzieć gdzie tak naprawdę leży „kraj skrzydlatych ludzi”.

Teatr muzyczny w Lublinie
W tym miesiącu miłośnicy muzyki z pewnością chętnie wybiorą się na zrealizowaną z dużym rozmachem  „ La Traviatę” Giuseppe Verdiego. Najciekawsza, jak się powszechnie uważa, z oper wielkiego kompozytora, oparta jest na powieści Aleksandra Dumasa pt: „Dama kameliowa”. Akcja opery rozgrywa się w Londynie drugiej połowy XIX wieku, gdzie w dziwny i tragiczny sposób splatają się losy pięknej kurtyzany Violetty Valery oraz zakochanego w niej młodego niej poety Alfreda Germonta. „La Traviata” z pewnością zainteresuje widzów lubiących, gdy pięknym melodiom towarzyszy interesująco zarysowana, bogata w gwałtowne zwroty, fabuła i skomplikowana intryga. Wyreżyserowana przez Waldemara Zawodzińskiego „LaTraviata” to widowisko niezwykle efektowne, a momentami dosyć kontrowersyjne (np. lateksowe stroje baletu). Dużym jej plusem jest udział Joanny Woś, solistki Teatru Wielkiego w Warszawie. Całości charakteru nadają kostiumy zaprojektowane przez Izabelę Stronię. Dla dzieci Teatr Muzyczny przygotował natomiast „Królewnę Śnieżkę” w reżyserii Violetty Suskiej. Warto się przekonać, jak spodoba się dzieciom oraz ich rodzicom skomponowana przez Bogdana Pawłowskiego baletowa wersja popularnej bajki o przygodach mądrej i dobrej, lecz znienawidzonej przez macochę królewny. Ci zaś, którzy uważają rolę widza za niewystarczającą, zaproszeni są na casting do musicalu „Chicago”. Od chętnych wymagane jest posiadanie umiejętności wokalnych oraz tanecznych, a także wcześniejsze przygotowanie wybranego utworu musicalowego.

Teatr Provisorium i Kompania „Teatr”
W styczniu lubelscy widzowie będą mogli się wybrać na adaptację sztuki Sławomira Mrożka „Emigranci” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza. Dramat, mimo iż powstał w 1974 roku, jest nadal zadziwiająco aktualny. W czasach, gdy „na dziesięciu Polaków siedmiu jest w Londynie, a trzech w depresji”, perypetie czterdziestolatka, który próbuje odnaleźć własne miejsce w obcej mu, wielokulturowej rzeczywistości, będą z pewnością zrozumiałe nawet dla widzów najgłębiej zakorzenionych w miejscu swojego zamieszkania. Warto się wybrać tym bardziej, że „Emigranci” to niezwykle precyzyjna, uniwersalna, oraz ironiczna analiza warunków, jakie panują na emigracji, powodów, które sprawiają, że ludzie emigrują i kompromisów, na jakie decydują się chcący żyć w obcym świecie. W obsadzie Jarosław Tomica i Michał Zgiet.

Leave a Reply