Szkoda, że jest nierządnicą

W poniedziałek 20. października, jak zawsze o 19, w Laboratorium Dramatu czytana będzie sztuka Johna Forda „Szkoda, że jest nierządnicą”.

Napisany około 1626 roku dramat opowiada historię kazirodczej miłości brata i siostry. Niebezpieczne namiętności męczą także innych bohaterów, popychając ich do zbrodni. I choć to rodzeństwo swoim związkiem narusza normy społeczne, odpowiedź na to, kto w tej historii zasługuje na potępienie, nie jest wcale oczywista.

Autorem sztuki jest John Ford, angielski dramaturg czasów poelżbietańskich. Jest jedną z najbardziej tajemniczych, mało poznanych pod względem biograficznym postaci. W swych dramatach chętnie pokazywał bohaterów, których działania doprowadzają do konfliktu z prawem i przyjętymi normami społecznymi.

Czytanie reżyserować będzie Bogna Podbielska, absolwentka malarstwa na ASP i reżyserii w PWST w Krakowie. Zrealizowała między innymi spektakl „30 sekund” wg „Horsztyńskiego” Juliusza Słowackiego w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu. W Laboratorium Dramatu wyreżyserowała i przygotowała scenografię do „O matko i córko!” Roberta Bolesty.

Wprowadzenie do czytania wygłosi dr hab. Małgorzata Grzegorzewska, znawczyni dramatu epoki elżbietańskiej, pracownik naukowy na wydziale anglistyki UW.

W czytaniu udział wezmą: Joanna Laskowska, Milena Lisiecka, Maria Maj, Mariusz Bulski, Leon Charewicz, Marcin Hycnar, Paweł Nowisz, Jakub Snochowski, Dominik Stroka, Krzysztof Szekalski.

Leave a Reply