Przylgnięcie Piotra Rowickiego w Laboratorium Dramatu

Nowa premiera Laboratorium odbędzie się 11 X podczas Konfrontacji teatralnych w Lublinie. Warszawska premiera tydzień później, 18 X, w Laboratorium Dramatu.
Najnowsza premiera Laboratorium Dramatu
 
„Przylgnięcie” Piotra Rowickiego 

Polska powiatowa. Gangster Pyton ma zamiar się ożenić i założyć legalny interes (na nielegalnie zdobytej działce). Jego plany zostają jednak pokrzyżowane, bo chwilę przed własnym ślubem zapłakał, jak sam twierdzi, nie swoim głosem. Okazuje się, że do bandyty przylgnął duch kilkuletniej dziewczynki. Ślub zostaje zerwany, a panna młoda i współpracownicy szukają sposobu na uzdrowienie Pytona.

Dramat porusza temat udziału Polaków w morderstwach żydowskich sąsiadów i zbiorowej (nie)pamięci o tamtych wydarzeniach. Piotr Rowicki napisał „Przylgnięcieh zainspirowany warsztatami Sztuka Dialogu w Nasutowie, na których dramaturdzy, reżyserzy, aktorzy i moderatorzy (m.in.; Anna Bikont, Dariusz Libionka, Leon Neuger, Jan T. Gros, ks. Jakub Waszkinel-Weksler, Jacek Bomba i Paweł Śpiewak) zajmowali się historią Żydów lubelskich.
„Przylgnięcie” reżyseruje Aldona Figura, znana m.in. z realizacji „Monologów waginyh w gdańskim Teatrze Wybrzeże oraz „Tiramisuh, „Absyntuh i Gardeniih w Laboratorium Dramatu. Pytona zagra Leszek Lichota, w pozostałych rolach : Izabelę Dąbrowską, Agnieszkę Warchulską, Stanisława Brudnego, Mariusza Drężka, Andrzeja Konopkę, Leona Charewicza / Roberta T. Majewskiego, Marcina Sztabińskiego i Zdzisława Wardejna.Scenografia – Katarzyna Paciorek.Oprawa muzyczna Bartłomiej Woźniak.

„Przylgnięcie” to kolejna sztuka, która przeszła w Laboratorium Dramatu drogę od czytania aktorskiego, poprzez wspólną pracę autora, reżysera i aktorów nad tekstem, do scenicznej premiery. Współproducentem przedstawienia jest Międzynarodowy Festiwal Konfrontacje Teatralne w Lublinie.

11. X. 2008 – Prapremiera „Przylgnięcia” – Konfrontacje Teatralne w Lublinie
18. X. 2008 – Warszawska premiera w Laboratorium Dramatu

Więcej informacji o warsztatach Sztuka Dialogu 2007 na stronie www.labodram.pl
Relacja z próby czytanej „Przylgnięcia”: http://www.tat.pl/sztuka_ld.php?id=921

Piotr Rowicki [1975]
Z wykształcenia historyk, autor trzech książek (m.in. “Przed górami, przed lasami… czyli bajki dla dorosłych” i “Mężczyzna i bestia”), tekściarz kabaretowy, laureat konkursów dramaturgicznych (Festiwal Nowej Dramaturgii, Radom Odważny 2005, Windowisko 2005, Konkurs “Ulrike” 2006, Konkurs Polskiej Sceny Komediowej 2006), a także poetyckich i prozatorskich.

Aldona Figura
Reżyser z dyplomem krakowskiej PWST oraz Instytutu Anglistyki UW. W teatrze zadebiutowała już w wieku 20 lat – jako asystent reżysera w musicalu „Tułacz Holender”. Pierwszą jej samodzielną reżyserią były „Szelmostwa Skapena” Moliera w Teatrze Jeleniogórskim w 2000 roku. Od tej pory zrealizowała siedem kolejnych przedstawień, m.in. „Zazdrość” Esther Vilar w Teatrze Nowym w Łodzi i „Monologi waginy” Eve Ensler w gdańskim Teatrze Wybrzeże. Brała udział w warsztatach teatralnych w Irlandii i Niemczech, a także w festiwalach: wrocławskiej EuroDramie oraz Fringe Festival w Edynburgu. W LD wyreżyserowała „Kantatę na cztery skrzydła” Roberta Bruttera, „Tiramisu” Joanny Owsianko i „Absynt” Magdy Fertacz. Była też drugim reżyserem w “Kowalu Malambo” Tadeusza Słobodzianka.

Leave a Reply