Afisz teatrów lubelskich (wrzesień)

Wrześniowe propozycje teatralne w Lublinie.
Teatr im. Juliusza Osterwy
Na 20 września Teatr im. Juliusza Osterwy zaplanował prapremierę przedstawienia „Trzy rozmowy z panem Herbertem”. Spektakl ten to monodram, którego reżyserem, autorem scenariusza i jedynym aktorem jest Wiktor Kopeć. „Trzy rozmowy z panem Herbertem” przybliżają widzowi mniej znane utwory wybitnego pisarza, poety i eseisty oraz pozwalają zrozumieć, że autor cyklu „Pan Cogito” był przede wszystkim wspaniałym człowiekiem. W monogramie wykorzystane zostały fragmenty m.in. „Labiryntu nad morzem”, Martwej natury z wędzidłem”, wierszy oraz listów.

Scena Plastyczna KUL
Już niebawem zespół Sceny Plastycznej weźmie udział w III Kongresie Kultury Chrześcijańskiej ,w ramach którego 27.IX w Kościele Powizytkowskim, zaprezentuje spektakl „Bruzda”. Ponadto, do 16.X w Kościele Świętej Rodziny w Lublinie wszyscy chętni zobaczą wystawę fotografii Leszka Mądzika o tematyce sakralnej, a wystawę jego prac pod wspólnym tytułem „W drodze” będzie można obejrzeć w galerii „Atelier” Ryszarda Kaczmarskiego w Chełmie. Miłośnicy plakatu natomiast z pewnością wybiorą się na wystawę teatralną Leszka Mądzika zatytułowaną „Plakat teatralny. Obiekty scenograficzne spektakli Sceny Plastycznej KUL” w „Muzeum Chełmskim” w Chełmie.

Teatr im. J.Ch. Andersena
Teatr Andersena przygotował na wrzesień premierowe przedstawienie „Pięknej i bestii”. Stworzona przez Jeanne Marie Leprince de Beaumont historia dziewczyny, która chcąc uratować życie ojca zgadza się przez jeden rok mieszkać w zamku księcia zamienionego w potwora, jest jedną z najpopularniejszych baśni wszechczasów i doczekała się wielu (w tym także filmowej) adaptacji. Katarzyna Aleksander-Kmieć, reżyser lubelskiej „Pięknej i bestii” zapowiada, że będzie to adaptacja niezwykła i przeznaczona nie tylko dla najmłodszych widzów. Wypowiadane przez aktorów słowa zastępują płynąca ze sceny muzyka Mozarta i scenografia zaprojektowana przez Annę Chadaj. W roli Belli wystąpi Anna Żak. Warto się wybrać, by zobaczyć, w jaki sposób ponadczasowa opowieść o dojrzewaniu do uczucia tłumaczona jest na język dźwięku i ruchu.

Teatr Muzyczny w Lublinie

Na scenie Teatru Muzycznego zobaczymy wkrótce niezwykle lubianą przez lubelskich widzów „Księżniczkę czardasza” Emmerucha Kalmana w reżyserii Artura Hoffmana. Perypetie uczuciowe niezależnej aktorki i zakochanego arystokraty, żywa akcja, specyficzny humor, a zwłaszcza wspaniała muzyka to atuty przesądzające o popularności tego spektaklu. Dzieci z pewnością chętnie zobaczą „Kota w butach” J. Brzechwy i przekonają się, jak bardzo zabawne i pouczające są w adaptacji Jerzego Turowicza przygody Jacka i jego niezwykłego podopiecznego.

Scena Prapremier InVitro

InVitro proponuje lubelskim widzom spektakl na podstawie kontrowersyjnego dramatu Marka Ravenhilla pt. „pool (no water)”. Historyjka kilku artystów, których solidarność zostaje wystawiona na próbę, gdy ich koleżanka zdobywa sławę tworząc instalacje z odpadków medycznych po zmarłym członku grupy, wydaje się równie szokująca, co nieskomplikowana. Pozornie. W rzeczywistości to wielowymiarowa i subtelna, choć naszkicowana ostrą kreską, filozoficzna przypowieść o cząstce zła, która tkwi w każdym z nas. W reżyserowanym przez Łukasza Witt-Michałowskiego przedstawieniu występują m.in.: Ewa Decówna, Karolina Gorczyca i Stefan Schmidt. Premiera 14.IX. Zapowiada się ciekawie nawet dla tych, którzy są na co dzień zwolennikami nieco bardziej tradycyjnego teatru.

Teatr Provisorium i Kompania „Teatr”
26.IX lubelscy widzowie zobaczą na deskach Provisorium spektakl pt. „Do piachu”. Jako pierwowzór posłużył budzący najwięcej emocji i najgoręcej dyskutowany dramat Tadeusza Różewicza. Utwór ten to okrutny w swojej szczerości obraz wojny, jakiego nie znajdziemy w egzaltowanych wierszach o dzielnych obrońcach ojczyzny. Ból, strach, rozpad więzi międzyludzkich i utrata hamulców moralnych, to przerażająca prawda o XX-wiecznej historii. W reżyserii Janusza Opryńskiego i Witolda Mazurkiewicza to odważna i niepospolita próba poruszenia wciąż jeszcze trudnego i kontrowersyjnego tematu. Wystąpią m.in. Jacek Brzeziński, Witold Mazurkiewicz, Jarosław Tomica oraz Michał Zgiet.

Leave a Reply