„Spowiedź w drewnie. Żywoty świętych” w TVP Kultura

W niedzielę 7 września o 15.10 TVP Kultura zaprasza na premierę telewizyjnej rejestracji spektaklu "Spowiedź w drewnie. Żywoty świętych" Jana Wilkowskiego i Jędrzeja Wowry w reżyserii Krystiana Kobyłki.
Spektakl miał premierę w ubiegłym roku w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu, zrealizowany został w Skansenie Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Zdobył Główną Nagrodę na XXIII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu i nagrodę specjalną za kultywowanie najświetniejszych tradycji polskiego lalkarstwa.
Bohaterem przedstawienia jest Jędrzej Wowro – najsłynniejszy polski rzeźbiarz ludowy okresu międzywojennego. Pochodził z Gorzenia Dolnego pod Wadowicami. Jego życie i twórczość fascynowała m.in. Emila Zegadłowicza i etnografa Tadeusza Seweryna. Los Wowry zainspirował również Jana Wilkowskiego do napisania Spowiedzi w drewnie. Opowieść o świątkarzu, który rzeźbi swoją ostatnią rzeźbę Jezusa Frasobliwego i spowiada się ze swego życia, stała się już klasykiem polskiego teatru lalkowego, nigdy jednak nie pokazanym w telewizji.  Autor scenografii do opolskiego widowiska, Adam Kilian, powiedział o pracy nad nim: "Wiara i wyobraźnia, dwie sojuszniczki dały duszę i serce świętym Pańskim, dzięki wizji Wowry, reżysera, kompozytora i aktorów. Po wielu latach znowu ożyły postacie dramatu, gorzkiego, a jednak pogodnego, naiwnego i czystego jak strumyk górskiej wody, prześwietlony słońcem".
Przedstawienie telewizyjnie zrealizował Mikołaj Jaroszewicz, który był autorem zdjęć do Oskarowej animacji "Piotruś i wilk".

Leave a Reply