Festiwal Zdarzenia Tczew-Europa

IX Międzynarodowy Festiwal Działań Teatralnych i Plastycznych ZDARZENIA Tczew-Europa odbędzie się w dniach 5-7 września 2008 roku.

Festiwal ZDARZENIA w tym roku konsekwentnie podąża wytyczonym artystycznym szlakiem, trzonem swego repertuaru czyniąc konkurs dla studentów i młodych absolwentów szkół artystycznych. Podczas IX edycji będzie zatem można zobaczyć 11 prezentacji młodych grup teatralnych m.in. z Litwy, Polski, Rosji, Słowacji, Węgier i Włoch. W drodze na spektakle widzom nie umknie zapewne swoisty „miejski ferment", spowodowany nowym konkursem – instalacji w przestrzeni miasta. W siedmiu punktach Tczewa młodzi twórcy zaprezentują autorskie projekty – będą to ich „premiery". Obok zmagań konkursowych odbędą się także liczne, ważne wydarzenia artystyczne o randze europejskiej. Zaliczyć do nich można bez wątpienia intymny, dotykający problemów związanych z tożsamością narodową, spektakl Hamlet gliwicki. Próba albo dotyk przez szybę Videoteatru POZA z Warszawy – to słynna grupa Jolanty Lothe– wybitnej aktorki oraz poety – Piotra Lachmanna. Kolejnym jest na pewno głośne, wyróżnione na wielu festiwalach przedstawienie Teatru Wierszalin z Supraśla – Bóg Niżyński. zapowiadają się także spektakle Teatru NowegoGriga oraz Historie Petra Zelenki, oraz Makbet i Smak krwi rosyjskiej grupy – Teatr DEL

Obok festiwalu odbywają się także warsztaty artystyczne EURO-POMOST prowadzone przez uznanych instruktorów z Czech, Polski i Słowacji. Obejmują one działania z zakresu: aktorstwa, improwizacji, muzyki i scenografii i działań fizycznych. Młodzi ludzie pracując na fragmentach dramatu Anioły w Ameryce Tonego Kushnera, zastanowią się nad zagadnieniem tolerancji. Efektem ich pracy będzie etiuda w reżyserii Piotra Siekluckiego z Teatru Nowego w Krakowie zaprezentowana publiczności w piątkowy wieczór.

Szczególnym wydarzeniem IX edycji ZDARZEŃ będzie ekspozycja pracy Drang nach Osten – Drang nach Westen Józefa Szajny. To skromny hołd złożony temu wybitnemu, niedawno zmarłemu Twórcy, honorowemu patronowi festiwalu.

WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE: www..zdarzenia.com.pl

Leave a Reply