Stolica z Kwiatkowską

We wrześniu Irena Kwiatkowska kończy 97 lat – i jest nadal w znakomitej formie, o czym mieli okazję przekonać się goście niedawnych uroczystości związanych z rocznicą ZAIKSU. Pani Irena tańczyła i bawiła się jak przed laty. Na urodzinowy benefis zaprosił Kwiatkowską Stary Teatr do Krakowa – warszawskie środowiska jeszcze o tym nie pomyślały. Dlatego STOLICA przypomina o najstarszej warszawiance wśród aktorów- okładka i tekst w środku numeru.

Pamiętnik "Cezara" – cudem ocalały, przeleżał w rodzinnej szufladzie ponad 60 lat. Przekazany STOLICY, po raz pierwszy został w całości odczytany. Fragment opublikowany jest poruszającym dokumentem codziennego życia dziewiętnastolatka żołnierza AK w przededniu Powstania Warszawskiego. Jest to najszczerszy, intymny zapis jego doświadczeń, przemyśleń, tęsknot. Unikatowy, autentyczny zapis z czasów najstraszniejszych.

Koniecznie też przeczytajcie test profesora Janusza Tazbira o pomnikach, które były, są i o tych, których nie ma- a być powinny.

I oczywiście godne polecenia są teksty profesor Kwiryny Handke, Olgierda Budrewicza, Danuty Szmit Zawieruchy i – Aleksandry Zgorzelskiej o pp. kanoniczkach warszawskich (któż o nich jeszcze pamięta?).

Leave a Reply