Nowy sezon Teatru TV

Przed nami nowy sezon Teatru TV. Co zobaczymy jeszcze w tym roku?

PROJEKT EMISJI TEATRU TV W TVP1
PONIEDZIAŁKI, GODZ. 20.20

WRZESIEŃ 2008

 
 
01.09. Doktor Halina Grażyna Trela, Marcin Wrona, reż. Marcin Wrona    PREMIERA
Scena Faktu      
08.09.    CIEMNO, Marek Rębacz, reż. Janusz Majewski    powtórzenie      
15.09. ZWIĄZEK OTWARTY Dario Fo, Franca Rame    reż. Krystyna Janda,  powtórzenie      
22.09.    bez teatru tv                  
29.09. Rodzinny show Peter Quilter, reż. Maciej Pieprzyca  PREMIERA     

PAŹDZIERNIK 2008

 
06.10. Złodziej w sutannie Paweł Woldan, reż. Paweł Woldan    PREMIERA
Scena Faktu      
13.10. PIGMALION George Bernard Shaw, reż. Maciej Wojtyszko    powtórzenie      
20.10. PODRÓŻ Gerald Aubert, reż. Piotr Mikucki    powtórzenie      
27.10. Nocną porą Rebecca Lenkiewicz, reż. Piotr Trzaskalski    PREMIERA     

LISTOPAD 2008

     
03.11. Golgota wrocławska Piotr Kokociński,Krzysztof Szwagrzyk, reż. Jan Komasa    PREMIERA
Scena Faktu      
10.11. GRA MIłOŚCI I PRZYPADKU Pierre de Marivoux, reż. Gustaw Holoubek    powtórzenie      
17.11. OKRUCHY CZUŁOŚCI Neil Simon, reż. Ryszard Bugajski    powtórzenie      
24.11. Pozory mylą Alan Ayckbourn, reż. Janusz Majewski    PREMIERA     

GRUDZIEŃ 2008

     
01.12. SZTUKA PRZEKŁADU Ronald Harwood, reż. Laco Adamik powtórzenie      
08.12. Mord założycielski Jacek Raginis, reż. Jacek Raginis PREMIERA
Scena Faktu      
15.12. POWTÓRKA Feliks Falk, reż. Feliks Falk    powtórzenie      
22.12. SZCZĘŚCIE FRANIA Włodzimierz Perzyński, reż. Agnieszka Glińska     powtórzenie      
29.12. Szkoła żon Molier, reż. Jerzy Stuhr PREMIERA

   
OPISY WYBRANYCH PREMIEROWYCH SPEKTAKLI TEATRU TV

DOKTOR HALINA
W Teatrze TV: 1 września w TVP1, godz. 20.20 premiera

autorzy: Grażyna Trela, Marcin Wrona
według  „Wspomnień z pracy w wywiadzie antyhitlerowskim ZWZ-AK”  Haliny Szwarc
reżyseria: Marcin Wrona
zdjęcia: Andrzej Ramlau PSC
scenografia: Marek Chowaniec
kostiumy: Katarzyna Śródka, mundury Marek Dzienio
dźwięk: Wacław Pilkowski, Wojciech Ślusarz
montaż: Wanda Zeman
opracowanie muzyczne: Joanna Fidos
konsultacja historyczna: Andrzej Krzysztof Kunert
produkcja: Agencja Filmowa – Teatr Telewizji TVP S.A.
obsada: Joanna Kulig, Andrzej Franczyk, Krzysztof Banaszyk, Marcin Kalisz

„Doktor Halina” to portret niezwykłej osobowości, o rzadko spotykanej sile woli i charakteru. To nieprawdopodobna, ale całkowicie prawdziwa historia kobiety, którą w czasie wojny stać było na wyjątkową odwagę.

Spektakl Sceny Faktu opowiada sensacyjną historię agentki wojennego wywiadu, którą została uczennica, Halina Szwarc. Mając szesnaście lat wstąpiła do podziemnej organizacji, na polecenie dowództwa podpisała volkslistę, ukończyła niemiecką szkołę i w 1940 roku rozpoczęła pracę konspiracyjną w wywiadzie głębokim na terenie III Rzeszy: w Wiedniu, Hamburgu, Berlinie. Niemal do końca wojny była cenionym przez aliantów szpiegiem.
Aresztowana przez gestapo w 1944 roku w rodzinnej Łodzi, torturowana i skazana na śmierć, cudem uniknęła rozstrzelania. Z kolei w powojennej Polsce była prześladowana przez UB, utrudniano jej również karierę zawodową. Mimo to została profesorem medycyny, którą zaczęła studiować jeszcze po niemiecku, na polecenie konspiracyjnych władz, a w nowej Polsce założyła Uniwersytet Trzeciego Wieku. Jednak do 1999 roku, kiedy to wydała swoje wspomnienia, pozostawała bezimienna, a o jej niezwykłych losach wiedzieli tylko najbliżsi. Halina Szwarc zmarła w 2002 roku.

RODZINNY SHOW
W Teatrze TV: 29 września w TVP1, godz. 20.20 premiera

autor: Peter Quilter
przekład : Elżbieta Woźniak
reżyseria: Maciej Pieprzyca
zdjęcia: Marek Trzaskowski
scenografia: Katarzyna Boczek
kostiumy: Agata Culak
muzyka: Grzegorz Daroń
obsada: Danuta Stenka, Krzysztof Globisz, Cezary Kosiński, Maciej Zakościelny, Mateusz Kościukiewicz

Bohaterem spektaklu jest showman telewizyjny, który za wszelką cenę chce wrócić do gry. Tematem jest kręcone w jego rodzinie reality show odsłaniające wszystkie jej tajemnice, a puentą ujawnienie zasady działania mediów, nazywanych czwartą władzą. Po obejrzeniu spektaklu widz zastanawia się, czy przypadkiem nie pierwszą.

Bohaterem spektaklu jest podstarzały showman telewizyjny (kreacja Krzysztofa Globisza), który chcąc zwrócić na siebie uwagę mediów godzi się na filmowanie życia własnej rodziny. Stawką jest powrót do świata tabloidów i telewizyjnych formatów rozrywkowych, ponowne wejście do gry… Showman potrzebuje tego, żeby potwierdzić sukces sprzed lat i utrzymać władzę we własnej rodzinie, w której dorasta groźny konkurent, jego własny syn.
Jednak pomysł reality show z życia własnego i najbliższych mści się na bohaterze. Dopuszczenie do rodzinnych tajemnic nielojalnego operatora (Cezary Kosiński) owocuje przede wszystkim uświadomieniem synowi, w jaki sposób ojciec manipuluje jego karierą i zarabianymi pieniędzmi. Ale właściciel kamery dostrzega też schowaną w cieniu bohatera utalentowaną i atrakcyjną żonę (Danuta Stenka), która pod jego presją porzuciła karierę piosenkarki. Wskutek intryg kamerzysty pozycja bohatera zaczyna chylić się ku upadkowi…
Kiedy wydaje się, że wszystko zostało przesądzone następuje nieoczekiwany zwrot akcji. Zasada działania mediów nie polega bowiem na tym, żeby mówić o kimś dobrze, tylko, żeby w ogóle mówić. Kompromitacja czy skandal okazują się równie dobrą drogą zyskania społecznego zainteresowania, co wybitne osiągnięcia. Nie wiadomo tylko jak sobie z tym wszystkim poradzi rodzina bohatera…

NOCNĄ PORĄ
W Teatrze TV: 27 października w TVP1, godz. 20.20 premiera

autor: Rebecca Lenkiewicz
przekład : Anna Wołek
reżyseria: Piotr Trzaskalski
zdjęcia: Piotr Śliskowski
scenografia: Wojciech Żogała
muzyka: Wojciech Lemański
obsada: Halina Łabonarska, Marcin Dorociński, Wojciech Wysocki, Edyta Olszówka, Katarzyna Kołeczek, Monika Buchowiec, Cezary Kosiński

Polska premiera dramatu Rebeki Lenkiewicz, aktorki i autorki polskiego pochodzenia, która odniosła sukces na Wyspach, grając w londyńskich teatrach i doprowadzając do prapremiery swojej sztuki w National Theatre (2004). Znakomity spektakl w reżyserii Piotra Trzaskalskiego, który potrafił oddać Czechowowski klimat utworu, z prawdziwą kreacją Haliny Łabonarskiej i świetnymi rolami innych aktorów.

W małym nadmorskim miasteczku mieszka rodzina, z której przed laty uciekła matka trzech dziewcząt i żona uroczego alkoholika, którego gra Wojciech Wysocki. Tymczasem trzy panny stały się kobietami, z których każda na swój sposób walczy z emocjonalnymi brakami spowodowanymi jej decyzją. Walczy z nimi także ich ojciec, na przemian pogrążając się w nałogu albo starając się z nim walczyć.
Te wszystkie problemy najlepiej rozumie matka uciekinierki, usiłująca wypełnić powstałą lukę i dać wszystkim ciepło, którego im brakuje (Halina Łabonarska). Ale i ona ma swoje potrzeby, uwielbia na przykład przebywać w męskim towarzystwie, tańczyć i uwodzić. Toteż kiedy w miasteczku pojawia się młody aktor (Marcin Dorociński) zwariowana babcia postanawia zdobyć go…dla pięknej wnuczki (Monika Buchowiec). Dziewczyna jednak pozwala skonsumować związek tak szybko, jak to tylko możliwe nie dopuszczając do rozwoju uczucia.
Najstarsza siostra (Edyta Olszówka) ucieka z kolei przed dawnym narzeczonym (Cezary Kosiński) zasłaniając się pracą i odpowiedzialnością. Ona rozmawia z ojcem, który tymczasem zakochuje się w kelnerce. Ona też postanawia stawić czoła sytuacji i odwiedzić w Londynie matkę. Wraca bogatsza o jeszcze jedno trudne doświadczenie i być może ono pozwala jej wreszcie podjąć życiową decyzję.

POZORY MYLĄ
W Teatrze TV: 24 listopada w TVP1, godz. 20.20 premiera

autor: Alan Ayckbourn
przekład: Małgorzata Semil
reżyseria: Janusz Majewski
zdjęcia: Witold Adamek
scenografia: Monika Sajko-Gradowska
kostiumy: Ewa Eysymont-Machulska
choreografia: Małgorzata Potocka
montaż: Milenia Fiedler
obsada: Agnieszka Grochowska, Antoni Pawlicki, Sonia Bohosiewicz, Grażyna Szapołowska, Anna Romantowska, Krzysztof  Kiersznowski

Doskonała komedia Ayckbourna w reżyserii Janusza Majewskiego, ze świetnymi rolami Sonii Bohosiewicz, Agnieszki Grochowskiej, Antoniego Pawlickiego i Roberta Więckiewicza toczy się podczas przyjęcia zaręczynowego. Grażyna Szapołowska występuje w roli wiecznie pijanej matki chłopaka, a Anna Romantowska i Krzysztof Kiersznowski jako straszni mieszczanie, rodzice narzeczonej. W niewielkim mieszkaniu spotykają się trzy różne światy, które na co dzień nie mają ze sobą żadnego kontaktu.

Doskonała komedia Alana Ayckbourna rozgrywa się podczas przyjęcia zaręczynowego, zorganizowanego w mieszkaniu przyszłych nowożeńców. Młodzi usuwają przede wszystkim wszelkie ślady tego, że mieszkają razem. Co więcej, ze strachu przed rodzicami, dziewczyna proponuje, by rzeczywiście do ślubu zamieszkali osobno.
Kiedy bohater zostaje sam w mieszkaniu, bo narzeczona udaje się na poszukiwanie brakującego widelczyka, pojawia się w nim kobieta uciekająca przed pilnującym jej ochroniarzem. Chwilę potem zjawia się też ochroniarz, który w obawie przed swoim szefem, nie odstępuje jej nawet na krok.
Tymczasem rozpoczyna się przyjęcie. Matka narzeczonego bierze kobietę za jego wybrankę, zwłaszcza, że przybywa mocno „wstawiona”. Stanowi silny kontrast z rodzicami narzeczonej, klasycznymi mieszczanami, widzącymi w jej synu kandydata na prowadzenie rodzinnego biznesu. Chłopak szybko orientuje się, że mają gotowy plan na jego życie, podobnie jak na życie swoich dzieci. Widzi też, że jego wybranka pozostaje całkowicie pod ich wpływem. Natomiast dziwna nieznajoma, z którą od początku ma dobry kontakt, okazuje się tancerką z erotycznego klubu, raczącą zebranych występem.
Przyjęcie kończy się zerwaniem związku. Narzeczony wychodzi z nowo poznaną kobietą, jego matka z ochroniarzem, a narzeczona, która nie umiała przeciwstawić się swoim rodzicom, zostaje z nimi w mieszkaniu. Do drzwi puka tymczasem partner erotycznej tancerki…

*****

Teatr Telewizji:
Agnieszka.Kaczorowska@waw.tvp.pl

Leave a Reply