Afisz Teatrów lubelskich. Luty 2008

Przedstawiamy pierwszy "Afisz teatrów lubelskich. Luty 2008-02-14".

Afisz teatrów lubelskich
luty 2008-02-14

Teatr im. Juliusza Osterwy
W tym miesiącu na scenę teatr Osterwy wchodzi „Balladyna”. Spektakl reżyseruje Bogdan Ciosek. Adaptacja ta stawia sobie za cel wydobycie z literackiego pierwowzoru tego, co uniwersalne i ponadczasowe; pragnienia, winy, bezsensownej walki pomiędzy losem a wolą. W „Balladynie” zobaczymy między innymi: Kingę Waligórę (Alina), Hankę Brulińską (Balladyna) i Mikołaja Roznerskiego (Kirkor). Oprócz „Balladyny” teatr  wystawia w lutym takie cieszące się już uznaniem publiczności przedstawienia jak: „Wesele”, „Reduta”, „Dożywocie” czy „Rozmowy z katem”.
Teatr ITP
ITP. Ma w swoim repertuarze na luty dwa spektakle teatralne: „Opowieści papieskie” i „Peer Gynt, czyli o trollach, smoku i grze, gdyż,  komputerowej”. „Peer Gynt” to komedia oparta na motywach dramatu Ibsena, ale też przenikliwa i mądra opowieść o zagrożeniach, jakie stwarza sztucznie wykreowana rzeczywistość. Zagubiony w cudownej i nieprawdziwej krainie główny bohater wydaje nam się szczególnie bliski. Tak jak  w postaci Everymana, każdy może odnaleźć w nim i w jego wędrówce cząstkę własnego błądzenia. Bajecznie kolorowa scenografia i barwne kostiumy dobrze współgrają z elementami komicznymi, lecz są również tłem poważnej refleksji nad tym, skąd przychodzimy, kim jesteśmy i czy idziemy we właściwym kierunku.  „Opowieści papieskie” to widowisko muzyczno-plastyczne oparte na tekstach poetyckich Karola Wojtyły i wyreżyserowane przez Mariusza Lacha. Historia szukania na ziemi śladów Boga ma formę muzycznej wędrówki, ilustrowanej plastycznymi obrazami i jest nam przekazywana przez stojący na scenie trzydziestoosobowy chór.
Scena Plastyczna KUL
Zespół Leszka Mądzika przygotował na luty spektakl „Bruzda”, z którym wystąpi gościnnie w Malborku (12.II) i w Elblągu (14.II). Dla osób, które nie oglądały „Bruzdy” w Lublinie to doskonała okazja, by zetknąć się z teatrem skupionym oraz wieloznacznym, zmuszającym do spojrzenia wokół siebie oraz na zewnątrz. „Bruzda” daje też możliwość zobaczenia Leszka Mądzika debiutującego (!) w roli aktora.

Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice
Gardzienice zaplanowały na dni od 20.II do 3.III cykl spektakli pokazów i wystaw, składających się na Latającą Akademię Teatralną we Wrocławiu. Będzie tam można zobaczyć min.: „Ifigenię w Aulidzie”, „Elektrę”, czy fragmenty „Metamorfoz”, a także uczestniczyć w otwarciu wystawy „303 zdjęcia z trzydziestu lat Gardzienic”. Tak bogaty program sprawi chyba, że Wrocław zapragną odwiedzić nawet najzagorzalsi miłośnicy Lublina.
Teatr im. J.Ch. Andersena
Najmłodszym (choć nie tylko) mieszkańcom Lublina Teatr im. J.Ch. Andersena proponuje w lutym trzy spektakle Są to: „Kopciuszek”, Pinokio” i „Olbrzymy”. O ile dwa pierwsze nawiązują do powszechnie znanych bajek, o tyle „Olbrzymy” oparte zostały na motywach zaczerpniętych z legend i podań dalekiej północy. Świat surowej i groźnej przyrody, wieczny śnieg i renifery, czy postać groźnego Staalo, pojawiającego się w wielu lapońskich legendach rozbójnika i porywacza dzieci, mogą się polskim widzom wydawać bardzo egzotyczne. Zupełnie zrozumiałe jest natomiast przekonanie, że człowiek, nawet nieduży, który potrafi wykorzystać swoją odwagę, spryt i inteligencję, jest w stanie pokonać wszystkie napotkane po drodze przeszkody. Kolejny atut stanowi scenografia utrzymana w kolorach czerni i bieli oraz kostiumy uszyte na wzór tradycyjnych strojów lapońskich.
Teatr Muzyczny w Lublinie
Zakochanym… w muzyce lubelski Teatr Muzyczny proponuje w dniach 14 i 15. II operetkę E.Kallmana „Księżniczka Czardasza” w reżyserii Artura Hoffmana. Wielobarwne widowisko muzyczne z porywającymi melodiami i energetycznym baletem z pewnością jeszcze umili  jeden z bardziej przyjemnych dni w roku. Już od 26.II w Teatrze Muzycznym można też znowu obejrzeć reżyserowanego przez Zbigniewa Czerskiego „Skrzypka na dachu”.

Leave a Reply