Uroczyste wręczenie Nagrody Boya Zbigniewowi Zapasiewiczowi

27 kwietnia  w Salonie „Kapelusz i Czapka” firmy Porthos w Warszawie (ul. Marszałkowska 9/15, vis a vis TR Warszawa) odbyła się uroczystość wręczenia Zbigniewowi Zapasiewiczowi dorocznej nagrody polskiej sekcji AICT (Klubu Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP) im. Tadeusza Żeleńskiego Boya. Laureat wyznał, że to jego 58 nagroda w karierze, a zatem statystycznie na 8 miesięcy przypada jedna nagroda. Niezły wynik!
Zbigniew Zapasiewicz
Nagrodę za rok 2006 Zarząd Klubu przyznał artyście za wybitne osiągnięcia aktorskie, a w szczególności kreacje w spektaklach „Zapasiewicz gra Becketta” na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie i „Kosmos” w Teatrze Narodowym.
Nagrodę Boya wręcza laureatowi prezes KKT
Nagroda jest przyznawana od roku 1956 artystom polskiej sceny z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Pierwszym laureatem tego honorowego lauru był Kazimierz Dejmek. Począwszy od roku 2000 laureatami Nagrody byli kolejno: Kazimierz Kutz (2001), Ewa Dałkowska, Elżbieta Kępińska i Joanna Żółkowska  (2002), Jerzy Grzegorzewski (2003), Ignacy Gogolewski (2004), Maja Komorowska (2005).
Nagrodę Boya otrzymał Zbigniew Zapasiewicz po raz drugi (był już nią wyróżniony w roku 1972) – do tej pory dwukrotnymi laureatami tego wyróżnienia byli jedynie Kazimierz Dejmek, Henryk Tomaszewski i Jerzy Grzegorzewski.
Przybyłych gości na piętrze Salonu – w  "Galerii van Golik", prowadzanej przez Janusza Golika, przywitał wlaściciel Porthosa, pan Ryszard Wrzesiński, slynący od lat z życzliwości dla środowisk artystycznych. Prezes Klubu, Tomasz Miłkowski, przypomniał krótko dzieje Nagrody Boya – która stanowi swoistą kronikę osiągnięć teatru polskiego po Październiku 1956 roku. Mówiąc o tegorocznym werdykcie wyjawił: "Zbigniew Zapasiewicz otrzymuje w tym roku Nagrodę po raz drugi jako jedyny spośród polskich aktorów. Dlaczego podjęliśmy taką decyzję? Nie mieliśmy wyjścia, sprawiły to wybitne osiągnięia aktorskie laureata".
Po wręczeniu Nagrody (dyplom oraz rzeźba autorstwa Wiesława Janasza) rozmowę z artystą poprowadziła Justyna Hofman-Wiśniewska. Zbigniew Zapasiewicz zauważył, powołując się na Erwina Axera, że w teatrze ważne jest przygotowanie publicznosci. Widz, który przychdzi do teatru, ale nie wie, czego się może spodziewać, pozostaje na ogół martwy.
W spotkaniu oprócz członkow Klubu uczestniczyli przedstawicieli środowiska teatralnego, m.in. Jan Englert, Antoni LIbera, Joanna Żołkowska. Obecna była małżonka laureata, Olga Sawicka, przedstawiciel Teatru TV, Krzysztof Domagalik, prof. Janusz Cegiełła. Kwiaty i gratulacje od kolegów wręczyła laureatowi Ewa Serwa, a w imieniu ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pani Bożena Sawicka.

Leave a Reply