Nagrody im. Stefana Treugutta

Zarząd ustanowił nową Nagrodę im. Stefana Treugutta dla twórcy Teatru TV. Nagroda została ustanowiona za łaskawą zgodą pani prof. Zofii Stefanowskiej-Treuguttowej, wdowy po wybitnym znawcy teatru, autorze niezapomnianych wstępów do spektakli Teatru TV.

Po raz pierwszy wręczono Nagrodę podczas festiwalu Dwa Teatry w Sopocie.
W roku 2001 nagrodę otrzymał JACEK WEKSLER za promowanie współczesnej dramaturgii polskiej. Nagrodę w formie rzeźby wykonanej przez Wiesława Janasza wręczył podczas festiwalu Dwa Teatry w Sopocie red. Henryk Bieniewski.

  • W roku 2002 nagrodę zarząd przyznał aktorowi MICHAŁOWI ŻEBROWSKIEMU za kreacje wielkich bohaterów literackich. Nagrodę wręczył Tomasz Miłkowski podczas finału plebiscytu Telemaski
  • W roku 2003 nagrodę przyznało odrębne jury pod przewodnictwem Henryka Bieniewskiego z udziałem: Andrzeja Matula, Wojciecha Majcherka i Zdzisława Pietrasika – wyróżniono realizację Edwarda II Marlowe’a w reżyserii Macieja Prusa z Arturem Żmijewskim w roli tytułowej. Uroczystość wręczenia tej nagrody połączono z wręczeniem innej nagrody – im. Wojciecha Bogusławskiego. Laureaci podjęci zostali obiadem w restauracji U Lautreka. Fundatorami spotkania byli właściciele lokalu.
  • W roku 2004 nagrodę otrzymał Maciej Pieprzyca (więcej informacji na stronie Aktualności) za spektakl "Fryzjer". Laudację wygłosil red. Henryk Bieniewski.
  • W roku 2005 nagrodę otrzymał Adam Woronowicz za rolę Mirona B. w spektaklu Teatru TV na podstawie "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego.
  • W roku 2006 nagrody nie przyznano.
  • W roku 2007 nagrodę przyznano Ewie Błaszczyk za rolę Matki w spektaklu „Więź” Rony Munro w przekładzie Elżbiety Woźniak w reżyserii Zbigniewa Brzozy.

Leave a Reply