Ośmiu półfinalistów wyłoniła Kapituła
Do XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na Recenzje dla Młodych Krytyczek i Krytyków Teatralnych zgłoszono 48 tekstów nadesłanych przez 16 osób. Prace jednego z uczestników nie były analizowane przez Kapitułę konkursu, ponieważ nie spełniały wymogów regulaminowych. Kapituła konkursu pracowała w tym roku w składzie Sławomira Łozińska – aktorka, Remigiusz Grzela – pisarz, kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie, prof. Maciej Wojtyszko – dramaturg1. autor dramatu (-tów); 2. w teatrze rosyjskim stanowisko ... More i reżyser i dr Tomasz Miłkowski – teatrolog i krytyk teatralny, przewodniczący Kapituły. W obradach tegorocznej Kapituły nie wzięła udziału prof. Bożena Frankowska.
W czasie dyskusji nad nadesłanymi pracami Kapituła podkreśliła wyrównany, wysoki poziom tegorocznych recenzji, analizowała sposób pisania tekstów, ich komunikatywność i styl wypowiedzi, a także zaznaczyła, że nadal młodzi autorzy i autorki recenzji teatralnych nie analizują w pełni gry aktorskiej w swoich tekstach, natomiast częściej zajmują się kontekstami kulturowymi omawianych przedstawień.
Kapituła obradowała w Warszawie i na posiedzeniu 22 czerwca 2026 roku zakwalifikowała do drugiego etapu XIII edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego recenzje następujących krytyków teatralnych (w kolejności alfabetycznej): Antoniny Dobrowolskiej, Aleksego Jakubca, Mateusza Kalińskiego, Katarzyny Kowalewskiej, Magdy Mielke, Magdaleny Ożarowskiej, Martyny Szoi, Adrianny Wolińskiej.
Piątkę finałową konkursu kapituła przedstawi 20 lipca 2026 roku.
Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu na Recenzje dla Młodych Krytyczek i Krytyków Teatralnych (laureata nagrody Prezydenta miasta Gdyni i laureata nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego) poznamy na gali 24 października 2026 roku, która będzie uroczystym zakończeniem, wznowionego w tym roku po pięciu latach, festiwalu R@port.
Alina Kietrys – sekretarz konkursu
