Przejdź do treści
tinder polska

Festiwal „Pociąg do Miasta” po raz 10.

Wiemy już, jakie spektakle zaprezentujemy gdyńskiej publiczności podczas tegorocznej, dziesiątej i jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego POCIĄG DO MIASTA – STACJA ARTYST/K/A w dniach 5-11 sierpnia 2024. Po długich rozmowach oraz intensywnym oglądaniu spektakli, z ogromną radością i dumą ogłaszamy wyniki konkursu X edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „Pociąg do Miasta – Stacja Artyst/k/a”.

W tym roku otrzymaliśmy rekordową liczbę zgłoszeń! Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za Waszą pasję, zaangażowanie i twórczą energię, która przelała się przez zgłoszenia. Dziękujemy za ogromne zainteresowanie naszym Festiwalem! Taki odbiór daje nam niezwykłą motywację, aby tworzyć kolejne edycje.

Spośród wszystkich zgłoszeń, Komisja Konkursowa miała naprawdę niełatwe zadanie. Kierowaliśmy się zgodnością z tematem Festiwalu, możliwością przystosowania prezentacji do przestrzeni miasta, poziomem artystycznym prezentowanego dzieła. Po wielu godzinach dyskusji, wybraliśmy naprawdę wyjątkowe tytuły.

To już dziesiąta, jubileuszowa, edycja festiwalu Pociąg do Miasta, który ma miejsce co roku w sierpniu w przestrzeni miejskiej Gdyni, a organizowany jest przez Teatr Gdynia Główna. Teatr mały i jakże sprawnie działający! Dzięki bliskiej relacji z naszymi Widzami i Widzkami przetrwaliśmy pandemię i zmiany rozkładu pociągów. To, co robimy, tworzymy zawsze z myślą o naszych odbiorcach i odbiorczyniach, bo ich obecność cieszy nas i inspiruje do dalszych wyzwań! Wciąż szukamy nowych kontekstów i aktualnych tematów, by jak najszybciej i najcelniej reagować na rzeczywistość wokół i realne potrzeby ludzi, którzy nas odwiedzają. Opowiadamy o emocjach, wspieramy rozwój – i jesteśmy w tym szybcy i szybkie jak teatralne Pendolino!

Na tegorocznym wydarzeniu, odbywającym się pod hasłem Artyst/k/a, obejrzymy sześć offowych spektakli z różnych stron kraju. Przedstawienia wybrane zostały w drodze konkursu – będą to zatem sztuki na najwyższym poziomie, mówiące o różnych problemach zawodu, bez istnienia którego ludzkość nie może inspirować się i rozwijać, a który jednocześnie często jest spychany na margines społecznego i ekonomicznego zainteresowania.

W prezentowanych spektaklach zwrócimy uwagę na rolę, jaka sztuka odegrała w pandemii, poznamy artystów i artystki w chwilach wzlotu i upadku, na scenie i po godzinach pracy, poznamy ich problemy finansowe i emocjonalne, sprawdzimy, jaka stawkę trzeba dziś zapłacić, by wykonywać tak niepewne zajęcie. Właśnie – czy będzie mowa o zajęciu czy też o misji, jaką każdy tworzący i tworząca niesie swoim działaniem w świat? Wrażliwość i marzenia są nadal potrzebne w tej pracy i bez nich nie byłoby żadnej sztuki, o czym też porozmawiamy na scenie.

Podobnie jak w ubiegłych latach, festiwalowe prezentacje odbędą się w plenerze, w nieoczywistych zakamarkach Gdyni – w odległych dzielnicach i mało znanych zakątkach Śródmieścia. Nietypowa przestrzeń wystawienia pozwoli na to, by spektakle wybrzmiały nieco inaczej niż na zwykłych deskach teatru, a publiczność będzie mogła się włączyć w przebieg sztuki w niespodziewany i nagły sposób. Festiwal powstaje więc jako unikalna podróż po mieście z morza – szlakiem naszych prezentacji.

W zeszłym roku festiwal odwiedziło przeszło dwa tysiące osób. Wstęp na wszystkie wydarzenia i w tym roku, jak zwykle, jest bezpłatny.

Projekt jest finansowany ze środków Miasta Gdyni.

PROGRAM FESTIWALU:

5 SIERPNIA (poniedziałek) / 21:00

VERY SADScenariusz i reżyseria: Patrycja Kowańska, Dominika Knapik

GRUBA I GŁUPIA / ŁÓDŹ

6 SIERPNIA (wtorek) / 21:00

O CZYNACH NISZCZĄCYCH OPOWIEŚĆ
Tekst: Alex Freiheit

Reżyseria: SIKSA
TEATR KOMUNA WARSZAWA / WARSZAWA

7 SIERPNIA (ŚRODA) / 21:00

KAPRAL W KOŚCIÓŁKU

Scenariusz i reżyseria: Kuba Kapral, Marek Kościółek, Lena Witkowska

KAPRAL/KOŚCIÓŁEK/ WITKOWSKA / TEATR ÓSMEGO DNIA / POZNAŃ

8 SIERPNIA (czwartek) / 21:00

NASZA RACJA

Tekst: Lena Witkowska, Anatol Stern, Aleksander Wat, Skorup, Adam Ziajski

Scenariusz i reżyseria: Lena Witkowska, Adam Ziajski

SCENA ROBOCZA / POZNAŃ

9 SIERPNIA (piątek) / 21:00

KLUB ANONIMOWYCH AKTORÓW

Tekst: Anna Domalewska
Reżyseria: Rafał Derkacz

KLUB ANONIMOWYCH AKTORÓW/ WROCŁAW

10 SIERPNIA (sobota) / 21:00

Q&A (THE POLISH EDITION)

Tekst: Rachel Erdos wraz z zespołem, Arthur Aron
Reżyseria: Rachel Erdos
LIVING SPACE THEATRE / KATOWICE / BYTOM

11 SIERPNIA (niedziela) / 21:00

WIECZNA KOMEDIA

inspirowana komediami Arystofanesa oraz esejami Rebekki Solnit
Reżyseria: Grzegorz Kujawiński

TEATR GDYNIA GŁÓWNA / GDYNIA

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP BEZPŁATNY

fot. mat. organizatora

Leave a Reply