Przejdź do treści
tinder polska

13. Grand Prix Komeda. Wszystkie karty odkryte

Piętnaście filmów, trzy koncerty, debata, rozmowy z pisarzami. Ale przede wszystkim konkurs na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym i spotkania z wyśmienitymi gośćmi, wśród których chociażby: Dorota Stalińska, Małgorzata Kożuchowska, Artur Żmijewski, Zbigniew Zamachowski, Gabriela Muskała i wielu innych… Tak w skrócie przedstawia się 13. Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim, którego cały szczegółowy program właśnie został ogłoszony.

Festiwal rozpocznie się w poniedziałek, 10 czerwca. Trwa sześć dni – od poniedziałku do soboty. Pierwsze dwa dni upłyną pod znakiem wystawy, pokazów specjalnych, recitalu oraz spotkania autorskiego. Kolejne trzy dni to pokazy konkursowe, a ostatni dzień – szósty – to finał.

Ostrów Wielkopolski przez kilka dni każdego roku staje się stolicą filmową. W czerwcu w naszym mieście będziemy znów gościć muzyków, aktorów i wielu, wielu artystów ze świata kina. Przed nami trzynasta edycja festiwalu i wspaniałe, festiwalowe spotkania, na które zapraszam serdecznie już dziś – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Nasz festiwal to przede wszystkim międzypokoleniowe spotkanie kompozytorów związanych z filmem. Od nestorów, po najmłodsze nazwiska. Nie ma drugiej imprezy w kraju, która tak mocno łączyłaby pasjonatów i praktyków polskiej muzyki filmowej. Grand Prix Komeda to także rozmowa ludzi sztuki, nie tylko reżyserów, nie tylko aktorów, o tym, co w muzyce ważne, o pracy kompozytorów, ich znaczeniu i emocjach. O kinie, które pamięta o wszystkich elementach sztuki filmowej. W tym o muzyce – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny Grand Prix Komeda. – Nasz patron, Krzysztof Komeda, udowodnił, że muzyka filmowa może zyskać miano arcydzielności. Organizujemy nasz festiwal z wiarą, że jest to możliwe. Że święto muzyki filmowej w Ostrowie Wielkopolskim jest świętem nas wszystkich: kochających kino, muzykę i Komedę. Czujcie się na państwo Waszym festiwalu jak równoprawni członkowie Komedowej orkiestry. Orkiestry z najwyższym znakiem jakości – dodaje Łukasz Maciejewski.

„Sami swoi. Początek” na początek

Nasi pierwsi goście to: Artur Żmijewski, Zbigniew Zamachowski, Karol Dziuba. Z publicznością spotkają się pierwszego dnia wydarzenia, 10 czerwca. Jeden z najbardziej znanych polskich aktorów – Artur Żmijewski, obecny w filmach, teatrze i serialach, z powodzeniem sprawdza się jako reżyser. Po zrealizowaniu wielu odcinków „Ojca Mateusza” oraz znakomitego Teatru TV „Pan Jowialski” wg Fredry w tym roku zadebiutował fabułą pt. „Sami swoi. Początek”, a sam film spotkał się z entuzjastycznym odbiorem widzów. I właśnie z tym filmem przyjedzie na festiwal do Ostrowa Wielkopolskiego, podczas którego opowie o kulisach powstawania „Samych swoich. Początek”. Poza Arturem Żmijewskim o swoich rolach w filmie opowiedzą także: Zbigniew Zamachowski, który wcielił się w Kacpra Pawlaka, ojca jednego z głównych bohaterów, oraz Karol Dziuba – filmowy Kargul.

Uhonorowany Włodek Pawlik

Na ostrowskim festiwalu filmowym od 7. edycji w 2018 r., przyznawana jest Nagroda Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości. W tym roku odbierze ją Włodzimierz Pawlik – światowej sławy pianista jazzowy i kompozytor, laureat nagrody Grammy za płytę „Night in Calisia” w kategorii „The Best Jazz Large Ensemble”. W jego dorobku znajdują się 44 autorskie płyty, szereg dzieł muzyki filmowej, kompozycji orkiestrowych, a albumy osiągają na rynku status złotych i platynowych.

Jesteśmy szczęśliwi, że obok nagrody Grammy za płytę „Night in Calisia”, „Orła” i nagrody za muzykę na festiwalu w Gdyni, obok Fryderyka i statuetki „Koryfeusza Muzyki”, już w czerwcu kolekcja sławy i chwały Włodzimierza Pawlika wzbogaci się o „Grand Prix Komeda” – Nagrodę za Całokształt Twórczości – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny Grand Prix Komeda. – Pawlik, artysta nagrywający z największymi muzykami, Randym Beckerem, Mike`em Sternem, Richiem Cole`em czy Zbigniewem Wegehauptem, stworzył w polskim kinie własny styl ilustrowania obrazu filmowego – dodaje.

Włodek Pawlik jest autorem muzyki do obsypanych nagrodami filmów „Wrony” i „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej, do filmu „Rewers” w reż. Borysa Lankosza, a także międzynarodowych produkcji. I właśnie wymienione filmy – „Pora umierać” i „Rewers” – zobaczymy podczas ostrowskiego festiwalu, 14 czerwca i 11 czerwca. Nagroda natomiast zostanie wręczona – tradycyjnie – podczas gali finałowej Grand Prix Komeda, w sobotę, 15 czerwca.

Komeda na „Komedzie”

Patronem ostrowskiego festiwalu jest Krzysztof Komeda. To wybitny kompozytor muzyki filmowej, jazzman, pianista jazzowy, twórca znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej. Autor muzyki do ponad 60 filmów. W Ostrowie Wielkopolskim spędził lata młodości. Od samego początku festiwalu nie brakuje akcentów związanych z twórczością Krzysztofa Trzcińskiego Komedy. Nie inaczej będzie w tym roku, w którym wypada 55. rocznica śmierci kompozytora.

Podczas 13. edycji festiwalu filmowego w Ostrowie Wielkopolskim zaprezentowane zostaną dwa filmy dotyczące Komedy. Warto jednak zaznaczyć, że nie zabraknie w nich także kompozycji zmarłego niedawno Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego (27 III 1936-7 V 2024). Ten saksofonista, kompozytor – ikona polskiej sceny jazzowej – występował wraz z Komedą. Najpierw w Komeda Sextet, a potem w Jazz Believers.

Pierwszego dnia, 10 czerwca, zostanie wyświetlony film „Jazz Camping” z 1959 r. w reż. Bogusława Rybczyńskiego. Ten blisko 10-minutowy dokument opowiada o pierwszej edycji Jazz Campingu, jaki odbył się w hotelu górskim PTTK Kalatówki w Zakopanem, w lutym 1959 r. Z kolei w piątek, 14 czerwca, zobaczymy dokument Janusza Majewskiego z 1964 r. – „Jazz in Poland”. Na ponad 40-minutowy film składają się kompozycje najważniejszych ówczesnych polskich zespołów jazzowych oraz krótkie wywiady z zaproszonymi artystami. O filmie opowiedzą: Paweł Brodowski, Tomasz Lach i Michał Urbaniak.

Kto wygra konkurs?

Osią festiwalu, wokół której jest komponowanych większość wydarzeń, jest konkurs Grand Prix Komeda na Najlepszą Muzykę w Polskim Filmie Fabularnym. W tym roku zostało wytypowanych do niego siedem filmów, do których muzykę napisało ośmioro kompozytorów. Kto zatem zawalczy o statuetkę Grand Prix Komeda i nagrodę finansową?

Oto autorzy muzyki, zakwalifikowani do konkursu:

  • Bartosz Chajdecki, autor muzyki do filmu „Różyczka 2” w reż. Jana Kidawy-Błońskiego,
  • Jimek – Radzimir Dębski, autor muzyki do filmu „Kobieta z…” – reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert,
  • Mary Komasa, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, autorzy muzyki do filmu „Kajtek Czarodziej” w reż. Magdaleny Łazarkiewicz,
  • L.U.C. – Łukasz Rostkowski, autor muzyki do filmu „Chłopi” – reż. DK Welchman, Hugh Welchman,
  • Andrzej Smolik, autor muzyki do filmu „Imago” w reż. Olgi Chajdas,
  • Mikołaj Trzaska, autor muzyki do filmu „Kos” w reż. Pawła Maślony,
  • Zbigniew Zamachowski, autor muzyki do filmu „Błazny” – reż. Gabriela Muskała.

Pokazy konkursowe z udziałem gości: twórców muzyki, reżyserów, aktorów, rozpoczną się w środę, 12 czerwca. Wraz z publicznością filmy będzie oglądać pięcioosobowe jury, któremu przewodniczyć będzie tradycyjnie Tomasz Lach. Oprócz Tomasza Lacha, skład gremium uzupełniać będą: aktorka Katarzyna Figura, reżyserka Dorota Kędzierzawska oraz kompozytorzy Jan Kanty Pawluśkiewicz i Michał Urbaniak. Ich werdykt poznamy w sobotę, 15 czerwca, podczas gali finałowej w Ostrowskim Centrum Kultury.

Leave a Reply