Przejdź do treści

Strzelając śmiechem

Very Funny” Patrycji Kowańskiej i Dominiki Knapik kolektywu Gruba i Głupia na 27. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku. Pisze Michał Centkowski w „Przeglądzie”.

Kolektyw artystyczny Gruba i Głupia, czyli współpracujące od kilku lat przy kolejnych projektach artystycznych Dominika Knapik i Patrycja Kowańska, zainspirowany postacią błazna Falstaffa, wziął na warsztat co śmieszniejsze kawałki z Szekspira.

Wyszedł im spektakl dowcipny, acz wielce przy okazji smutny, bo traktujący o zdominowanym przez bucowatych, podstarzałych facetów, przemocowym i niedofinansowanym rodzimym rynku teatralnym, osobistych zwątpieniach, kompleksach, nadziejach, słowem o kondycji artystek i artystów w ogóle. Choć jest w „Very Funny” gorycz, nie ma w tym przedstawieniu martyrologii ani cierpiętnictwa. Dzięki szczerości, bezpretensjonalności i zjadliwej (auto)ironii ta nieco ponadgodzinna, rubaszna multimedialna fraszka performatywna, łącząca szekspirowskie frazy, taniec, wideoinstalacje i stand-up z rozmowami na Fejsie, mimo że głęboko zanurzona w środowiskowych wątkach, jest nie tylko zabawna, ale i na swój sposób oczyszczająca.

[fot. Dawid Linkowski/mat. teatru]

Leave a Reply