Druga Strefa zaprasza w marcu 2023: 

Zbliża się rocznica zbrodniczej napaści putinowskiej Rosji na Ukraińskie Państwo. W mediach przedstawione zostaną rozmaite analizy polityczne, wysłuchamy opinii krajowych i zagranicznych polityków oraz poznamy prognozy związane z rozwojem tego krwawego konfliktu. Teatr Druga Strefa od samego początku był jedną z najbardziej zaangażowanych scen teatralnych w Polsce, która w wielu wymiarach reagowała na to, co dzieje się w Ukrainie. Pokazywaliśmy naszym widzom emocje i tragedię zaatakowanych ofiar, które na naszej scenie mogły wyrazić swój ból oraz sprzeciw przeciwko bezwzględnej i brutalnej agresji. Zapraszaliśmy artystów z Ukrainy oddając im teatralną przestrzeń oraz możliwość zabrania głosu. Dawaliśmy im również pracę, której w tych trudnych chwilach potrzebowali najbardziej.

W najbliższe dni motywem przewodnim również będzie Ukraina oraz protest przeciwko wojnie i dyktaturze. W rocznicę wybuchy wojny, 24 marca, zapraszamy na wznowienie spektaklu „Modlimy się, żeby wszystko było dobrze”, który jest wstrząsającym zapisem pierwszych dni konfliktu w Ukrainie. Dzień później, 25 marca, pokażemy niezwykle aktualną „Noc Helvera”, którą chcemy wykrzyczeć sprzeciw wobec otaczającego nas zła, które odradza się na naszych oczach. Reżyserem obydwu spektakli jest Sylwester Biraga.

Jako artyści niewielkiej ale zawsze aktywnej i odważnej sceny teatralnej, chcemy zabrać głos oraz wyrazić sprzeciw w tych dramatycznych czasach. Teraz Druga Strefa jest bowiem obecny w przestrzeni kulturalnej Warszawy nie tylko w czasach pokoju ale także wtedy, gdy przychodzą trudne i niebezpieczne chwile. Przez cały ten rok podkreślaliśmy – i będziemy dalej to czynić – jak ważny jest głos artystów w walce o wolność i życie w pokoju.
Karol Popiel
k.popiel@teatrdrugastrefa.pl

[Na zdj. Marzena Trybała w spektaklu Modlimy się, żeby wszystko było dobrze, fot. Eligiusz Baranowski]

Leave a Reply