Przejdź do treści

Jubileusz Bogusława Kierca

„Pańska wszechstronna osobowość artystyczna emanuje wyjątkową barwą w pejzażu polskiego teatru. Liczne jej odcienie odnajdujemy także w oryginalnej twórczości lirycznej oraz w mistrzowskiej eseistyce, traktującej o poezji i malarstwie” – napisał wicepremier prof. Piotr Glińskie w liście gratulacyjnym skierowanym do Bogusława Kierca. Wszechstronny artysta – aktor, reżyser, pedagog, poeta, krytyk literacki i eseista obchodzi dziś 80. rocznicę urodzin. W uznaniu wybitnych dokonań, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował Jubilata Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Urodził się 22 stycznia 1943 roku w Bielsku-Białej. W 1967 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Jest autorem kilkunastu tomików wierszy, takich jak „Nagość stokrotna”, „Modlitwa przeciw rozpaczy”, „Źródło światła”. Należał do odwołującej się do nurtów awangardowych polskiej grupy literackiej Ugrupowanie 66, działającej w latach 1966-1972 we Wrocławiu. W jego dorobku znajdują się także liczne tomy szkiców oraz dramaty – „Gajendralila”, „Wagary”, „Tajemnica”, „Pan Lusterkolilke” czy „Śpiąca Królewna”. Jest także autorem wyrafinowanych esejów o malarstwie i poezji.

W 1965 roku zagrał jedną z dwóch głównych ról (Krzysztofa Cedro) w filmie Andrzeja Wajdy „Popioły”. Debiut sceniczny aktora miał miejsce w 1967 roku na deskach wrocławskiego Teatru Współczesnego w przedstawieniu „Pluskwa” w reżyserii Jerzego Jarockiego.

W 2012 roku spektakl „Wnyk” wyreżyserowany przez Bogusława Kierca otrzymał wyróżnienie Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz ATEST Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego. Kierc jest też wybitnym twórcą monodramów – „Mój Trup” wg A. Mickiewicza, „Powroty do odejścia Głodomora” wg T. Różewicza czy „Zaskroniec” wg własnych wierszy zostały docenione przez grono krytyków i znawców teatru.

Bogusław Kierc przez wiele lat wykładał na Wydziale Aktorskim i Lalkarskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu.

W 1994 roku za całokształt twórczości dramaturgicznej oraz reżyserskiej otrzymał Nagrodę ASISTEJ im. Jana Dormana. Został także uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Leave a Reply