Przejdź do treści

Warszawa składa hołd Ofiarom Holokaustu

27 stycznia 2023 roku już po raz 18. obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tegoroczne uroczystości pod honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego rozpoczną się modlitwą El Malei Rachamim pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

W Dniu Pamięci mieszkańcy Warszawy i innych miast zapalą świeczki w swoich oknach, a na ulice wyjedzie pusty zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida.

Obchody pod Pomnikiem Bohaterów Getta

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Mają one na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i pokazanie wyraźnego sprzeciwu wobec nieuznawania Holokaustu jako wydarzenia historycznego. W swojej rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

Warszawskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbędą się

27 stycznia 2023 roku pod Pomnikiem Bohaterów Getta o godz. 13.00, (ul. Zamenhofa/ Al. Sendlerowej) gdzie spotkają się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, placówek dyplomatycznych, organizacji społecznych i wyznaniowych, a także uczniowie i mieszkańcy Warszawy, którzy oddadzą hołd ofiarom Zagłady. Wsparcie i udział w uroczystości przedstawicieli kościoła katolickiego oraz innych wspólnot wyznaniowych, a także wspólna modlitwa ekumeniczna będą bardzo ważnym akcentem podkreślającym duchowy wymiar tego wydarzenia. Podczas uroczystości wystąpi aktorka Teatru Żydowskiego Adrianna Dorociak.

W dniu 27 stycznia blask zapalonych świec ocala pamięć. Zróbmy wszystko aby już nigdy nie powtórzyła się zbrodnia zrodzona z nienawiści, pustoszącej serca i umysły. Dzień Pamięci o Holokauście to dzień wiary w nowe niebo rozpostarte nad Ziemią – stworzone dla ludzkiego szczęścia. Zapalmy wszyscy świece w oknach 27 stycznia o godz. 18.00 – apeluje Gołda TencerObowiązkiem każdego z nas jest troszczyć się, aby światło pamięci nigdy nie zgasło w naszej świadomości”.

Zapraszamy wszystkich do włączenia się w upamiętnienie Ofiar Holokaustu 27 stycznia o godz. 18.00 poprzez zapalenie świecy w oknie. Światło Pamięci można także zapalić w Internecie korzystając z portalu społecznościowego Facebook. Wystarczy z profilu FB Fundacji Shalom https://www.facebook.com/events/1222501961982890?ref=newsfeed pobrać zdjęcie zapalonej w oknie świecy i zamieścić na swojej tablicy.

Pusty tramwaj z gwiazdą Dawida

27 stycznia 2023 roku w godz. 12.00 – 18.00, jak co roku tego dnia, na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą pl. Narutowicza – Marszałkowska – Stawki – Popiełuszki – Metro Marymont – Okopowa – pl. Zawiszy – pl. Narutowicza.

Wydarzenie pod honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Organizatorzy:

Fundacja Shalom, Stołeczna Estrada

Współorganizatorzy:

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz

Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o.

Więcej informacji:

Fundacja Shalom – Izabela Teodorkiewicz; T. 22 620 30 36/37;

www.shalom.org.pl / shalom@shalom.org.pl

Teatr Żydowski – Ewa Wojciechowska; T. 690 561 351

e.wojciechowska@teatr-zydowski.art.pl / www.teatr-zydowski.art.pl/

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Z okazji Międzynarodowego Dnia pamięci o Ofiarach Holokaustu Włoski Instytut Kultury w Warszawie (ul. Marszałkowska 72) zaprasza w dniu 26 stycznia o godz. 18.00 na projekcję krótkometrażowego filmu animowanego Gwiazda Andry i Tati (2018, 28′), reżyseria Alessandro Belli i Rosalba Vitellaro, rysunki: Annalisa Corsi, głosy: Loretta Goggi, Leo Gullotta, Ludovica Modugno. Film w języku włoskim z polskimi napisami. Wstęp wolny. Film opowiada prawdziwą historię sióstr Alessandry i Tatiany Bucci, które mając odpowiednio 4 i 6 lat zostały deportowane wraz z częścią rodziny do Auschwitz-Birkenau w czasie II wojny światowej. Po przyjeździe do obozu koncentracyjnego razem z matką, ciotką, babcią i kuzynem Sergiem, ich rówieśnikiem, dziewczynki zostały oddzielone od dorosłych i przewiezione do dziecięcego baraku. W Auschwitz-Birkenau Andra i Tati straciły najpierw babcię, a potem kuzyna Sergia. Jednak dzięki pomocy nadzorującej ich blokowej udało im się przetrwać do czasu wyzwolenia obozu, w którym spośród ponad dwustu tysięcy deportowanych dzieci, przeżyło niespełna pięćdziesiąt.

Po projekcji zapraszamy na odczyt dr. Marco Caviglia z Fundacji Muzeum Shoah w Rzymie na temat „dydaktyki zagłady”. Marco Caviglia jest odpowiedzialny za nauczanie w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, odpowiada za archiwum historyczne i bibliotekę oraz koordynuje wyjazdy edukacyjne do miejsc pamięci.

Więcej informacji:

Włoski Instytut Kultury

Karolina Stańczyk

T. 786 802 263; www.iicvarsavia.esteri.it  

Leave a Reply