Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” Mateusza Pakuły

20 stycznia w Teatrze Łaźnia Nowa odbędzie się premiera spektaklu „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” w reżyserii Mateusza Pakuły, który powstał na podstawie głośnej książki, która w ubiegłym roku była nominowana m.in. do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Spektakl jest opowieścią o procesie umierania i śmierci ojca Mateusza Pakuły, który chorował na raka trzustki, ale też historią bezradności i wściekłości na instytucje państwa, służbę zdrowia i Kościół, które często zadają chorym dodatkowe cierpienie, ograniczając ich prawa do decydowania o własnym życiu. To krzyk o eutanazję w chwilach, gdy ból przekracza wszelkie granice.

To także opowieść o ojcostwie, męskiej wrażliwości i bliskości (na bardzo wielu poziomach) oraz współczesnej Polsce, w której takie tematy jak in vitro, aborcja, prawa osób LGBT i eutanazja stanowią tabu.

W spektaklu zobaczymy pięciu aktorów, którzy wcielą się również w role kobiece.

 –Męska perspektywa od początku była mi najbliższa, dlatego tę historię opowiada zwielokrotniony męski narrator, który próbuje wcielać się w różne role, zarówno męskie, jak i żeńskie (mamę, babcię i siostrę). To z jednej strony daje nam niezbędny dystans, z drugiej – w moim odczuciu – jest gestem radykalnej empatii – mówi Mateusz Pakuła.

Na scenie zobaczymy Jana Jurkowskiego, znanego ze spektaklu „Lem vs. P. K. Dick”, a szerzej z Grupy Filmowej Darwin, Andrzeja Platę i Wojciecha Niemczyka, związanych z Teatrem Żeromskiego w Kielcach, a także Szymona Mysłakowskiego z Teatru Współczesnego w Warszawie i Marcina Pakułę, brata reżysera, do którego będzie należało ostatnie słowo w tym spektaklu.

 Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” jest koprodukcją Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie i Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

 Krakowska premiera odbędzie się 20 stycznia o godz. 19.00, a tydzień później tj. 27 stycznia spektakl zobaczy publiczność w Kielcach. 

Adaptacja i reżyseria Mateusz Pakuła

Scenografia i kostiumy Justyna Elminowska

Muzyka Zuzanna Skolias, Antonis Skolias, Marcin Pakuła

Światło Paulina Góral 

Video lga Balowska

Inspicjentka Katarzyna Białooka

Występują:
Andrzej Plata, Wojciech Niemczyk,Jan Jurkowski, Szymon Mysłakowski
Marcin Pakuła.

Scenariusz powstał na podstawie książki Mateusza Pakuły „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”. Książkę wydało Wydawnictwo Nisza.

fot. Zbigniew Prokop / mat. teatru

Leave a Reply