Andrzej Seweryn dyrektorem Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Monopolis

Już 24 marca2023 roku na Scenie Monopolis startuje wyjątkowy Festiwal pod nazwą „TEATROPOLIS”. Jego inicjatorem jest Krzysztof Witkowski, Prezes Zarządu Virako, a funkcję dyrektora artystycznego objął wybitny aktor, Andrzej Seweryn.

„Teatropolis tomiejsc debaty o sztuce aktorskiej. Dialog był zawsze i wszędzie elementem postępu – mówi Andrzej Seweryn, dyrektor i przewodniczący Jury. „Wielki teatr istnieje także na scenie kameralnej” dodaje. To zdanie doskonale oddaje ideę wydarzenia, promowania małych form teatralnych do 3 aktorów, w tym monodramy. Do udziału w Festiwalu, Monopolis zaprasza artystów w dwóch, niezależnie ocenianych kategoriach. Debiuty skierowane są do młodych twórców do 26 roku życia, natomiast w kategorii Open zgłosić się może każdy. W obu kategoriach przyznane zostaną nagrody Grand Prix festiwalu. Oprócz statuetki zwycięzcy otrzymają również nagrody finansowe: 20 tysięcy złotych dla zwycięzcy kategorii Open i 10 tysięcy złotych dla zwycięzcy kategorii Debiuty. Dodatkowym wyróżnieniem będzie możliwość wpisania wybranych przedstawień do repertuaru Sceny Monopolis w kolejnym sezonie teatralnym.

Jak zauważa Krzysztof Witkowski „Teatropolis stworzy także możliwość interakcji z widzami, którzy staną się swoistym jury. W trakcie trwania Festiwalu publiczność przyzna bowiem swoje nagrody w każdej kategorii. Tym bardziej warto stać się częścią tego przedsięwzięcia.”

Współorganizatorem Festiwalu jest Fundacja Kultury i Sztuki „Taki jestem”,. Cieszę się, że poszerzamy przestrzeń naszych działań i wspólnie inicjujemy nowe wydarzenie.– mówi Katarzyna Kubacka- Seweryn, Prezes fundacji. – Wymiana doświadczeń, dialog z młodymi twórcami, edukacja są od zawsze dla nas priorytetem, a Monopolis to nowa inspirująca przestrzeń.”

Monopolis – wiele w jednym

Monopolis to wpisująca się w dziedzictwo pofabrycznych, łódzkich zabudowań przestrzeń, która stanowi mozaikę funkcji kulinarnych i kulturalnych. Rewitalizacja dawnych zakładów Monopolu Wódczanego została doceniona prestiżową nagrodą – w 2020 roku obiekt uznano za najlepszy projekt w kategorii „mixed-used” na świecie. Monopolis to jeden kompleks skrywający wiele polis: 7 restauracji, biura, zielony pasaż, Scenę Monopolis, Muzeum Polmosu, Monosferę Kreatywności dla dzieci i galerie sztuki. To istny kombinat sztuki, kultury i rozrywki. Pofabryczny kompleks jest flagową inwestycją Virako – polskiej firmy deweloperskiej.

Leave a Reply