Przejdź do treści

KLAPS 2022. ŁUKASZ MACIEJEWSKI KRYTYKIEM FILMOWYM ROKU

Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy i teatralny, filmoznawca, wykładowca akademicki, autor wielu książek – został pierwszym w historii laureatem Nagrody „Klaps” dla Krytyka Filmowego Roku.

Nagrodę Łukaszowi Maciejewskiemu wręczono 19 listopada podczas uroczystej Gali XII Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej w Zielonej Górze.

W uzasadnieniu kapituły przyznającej nagrodę można przeczytać:

Nagroda KLAPS 2022 dla Łukasza Maciejewskiego – wybitnego krytyka filmowego i teatralnego, wykładowcy łódzkiej „Filmówki”, autora książek, długoletniego współtwórcy Kozzi Film Festiwal, rzyjaciela Biblioteki Norwida”.

Uroczystość poprowadził doktor Andrzej Buck, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Zielonej Górze oraz dyrektor Kozzi Film Festiwal.

Andrzej Buck mówił: „Fenomen Łukasza Maciejewskiego, pierwszego, historycznego laureata Nagrody „KLPAS” dla Krytyka Filmowego Roku, polega na tym, że poza erudycją, gigantyczną wiedzą, talentem pisarskim i literackim, posiadł również tajemnicę słuchania, dar słuchania, wsłuchiwania się w cudze słowa, myśli, intencje”.

Odbierając nagrodę, Łukasz Maciejewski mówił: „Nagrodę traktuję jako wyróżnienie dla wszystkich, którzy wierzą jeszcze w sens uprawiania krytyki teatralnej i filmowej na serio. Traktują ten zawód (zawód, profesję, a nie hobby) poważnie. Że to ma wszystko jeszcze sens, jest kontynuacją i rozwojem ścieżki, którą w moim przypadku wyznaczali moi nauczyciele i mistrzowie, a jeżeli dzisiaj usłyszałem z wielu ust, że to, co robię, jest dla kogoś ważne, że bywam czytany i słuchany, to chcę wierzyć, że to jest właśnie potwierdzenie sensu mojej drogi. Tak, wiem, mam szczęście. Rzadkie szczęście. Spełniania się w tym, co kocham, co zawsze było i jest moją pasją, kontynuowania tej pasji na własnych prawach i warunkach. Doceniam to i dziękuję.

Jestem wdzięczny tym, dzięki którym mogłem i mogę nadal rozwijać się i uprawiać ten piękny, szlachetny i odpowiedzialny zawód. Zawód krytyka filmowego i teatralnego”.

Laudację na cześć Łukasza Maciejewskiego wygłosiła Katarzyna Hołyńska, znakomita aktorka Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze, absolwentka Wydziału Aktorskiego w Łodzi, niegdyś studentka Łukasza Maciejewskiego. „Profesor Łukasz Maciejewski dawał nam wszystkim wiarę w siebie – podkreślała. – Nigdy nie zapomnę, że przy wielu okazjach, powtarzał, żebyśmy nie pozwolili odebrać sobie tej wiary. Zarażał entuzjazmem, był dla nas przykładem spełnionej, satysfakcjonującej, pięknej i mądrej kariery zawodowej, a prywatnie: cudownym, ciepłym człowiekiem”.

Poeta i pisarz, Roman Krzywotulski, wieloletni dyrektor Żarskiego Domu Kultury, dodawał, że siłą wyjątkowej pozycji Maciejewskiego jest jego stosunek do ludzi i świata. „Łukasz po prostu lubi życie, ludzi, to się czuje natychmiast, to się odbija w jego tekstach, w sposobie prowadzenia spotkań, w entuzjastycznym podejściu do niezliczonej ilości przedsięwzięć”.

Fundatorem Nagrody byli: Kozzi Film Festiwal, Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej oraz Biblioteka Norwida w Zielonej Górze. Poza dyplomem i statuetką zaprojektowaną przez artystkę, Anetę Pabjańską-Moskwę, wieczór honorujący twórczość Łukasza Maciejewskiego wypełnił koncert Mileny Wroczyńskiej i Pawła Kielera oraz uroczysta kolacja na cześć laureata.

Maciejewski jest już laureatem wielu nagród i wyróżnień, między innymi dwukrotnym laureatem Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (pięciokrotnie nominowanym do tej nagrody), laureatem „Złotej Róży” (2013), statuetki „Uskrzydlonego” (2011), „Dziennikarskiej Weny” (2013), „ArtKciuka” (2018), medalu Polonia Minor (2018). orderu „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2020).

Łukasz Maciejewski: „Wierzę, że ta wspaniała nagroda, jedna z ważniejszych jakie otrzymałem, da mi nowy napęd. Będzie radością i potwierdzeniem, że miałem rację. Nie pomyliłem się. Wybrałem najwłaściwszą dla mnie drogę. Uśmiech tego wieczoru był tylko mój”.

2022 to wyjątkowy rok w biografii krytyka i dziennikarza. Ukazały się kolejne publikacje, których był współautorem: „Krystian Lupa. Artysta i Pedagog” (wyd. Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie), „Zygmunt Malanowicz” (wyd. Teatr Nowy w Warszawie), „Wyśniona historia kina na Podlasiu” (wyd. Białostocki Ośrodek Kultury) oraz „Andrzej Fidyk. Dziwny koniec XX wieku” (wyd. słowo / obraz terytoria), w przygotowaniu kolejne zbiorowe wydawnictwa poświęcone Krystianowi Lupie i Zygmuntowi Józefczakowi. Łukasz Maciejewski był również jednym z bohaterów filmu „Tajemnica Lema” w reżyserii Wojciecha Kusia; autorem i pomysłodawcą nowego cyklu „Aktorskie twarze Krakowa” w miesięczniku „Kraków i Świat”; został stypendystą Funduszu Popierania Twórczości ZaiKS. Obecnie dla wydawnictwa „Znak” przygotowuje tom rozmów z Anną Dymną.

(inf.pras.)

Leave a Reply