Lektury Yoricka: pierwszy numer kwartalnika SŁOWO

Ukazał się pierwszy numer Pomorskiego Magazynu Artystycznego „Słowo”. Wytrwałość redaktorów i życzliwość sponsorów przyniosły owoce. Jak redakcja objaśnia, „jeśli niektóre tropy, zaprowadzą Czytelnika do nieistniejącego już gdańskiego „Autografu”, będzie to zasadne, bo większość redakcji to osoby  z nim związane. Rozpoczynamy jednak nową przygodę, z nowym wydawcą i nową energią. Gdyby nie wsparcie pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego i naszych partnerów – byłoby to jednak  niemożliwe. Dziękujemy!”.

W inauguracyjnym numerze Bożena Ptak analizuje­ twórczość Anny Mazeli, poetki nagrodzonej przed kilku laty w konkursie im. Anny Świrszczyńskiej (2016). Jak coca-cola przestała szkodzić na socjalizm (wg Mariana Załuckiego) przypomina Monika Milewska, autorka książki Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL (2021). Helena Leman portretuje autochtonów z Kluk w reportażu Kraj zdobyty. O widokach dawnego Gdańska utrwalonych na szklanych płytach (zbiory Muzeum Narodowego w Gdańsku) pisze zafascynowana nimi Małgorzata Żerwe. Króciutką, ale smaczną rozmową z Patrycją Oryl, zatytułowaną intrygująco „Dzień, w którym przestało się klikać” Wojciech Boros wprowadza w świat jej poezji, której wybór (siedem wierszy) proponuje redakcja. Wojciech Fułek pisze o Macieju Szemelowskim, po jego retrospektywnej wystawie fotografii.

Wśród innych tekstów wymienię tylko jeszcze wspomnienia Tomasza Miłkowskiego o Jerzym Limonie, Joanny Schiller-Rydzewskiej o Jerzym Michalaku i Jerzego W. Afanasjewa o Ryszardzie Ronczewskim. I wisienka na torcie: felieton Wojsława Brydaka o zdumiewającym zamieszaniu, jakie wywołała uwaga Olgi Tokarczuk, że „literatura nie jest dla idiotów”. Z całą pewnością „Słowo” nie jest dla idiotów, stąd gorąco polecam je uwadze.

Yorick

SŁOWO, Redaguje zespół: Jacek Borzych, Wojsław Brydak, Wojciech Fułek (redaktor naczelny), Iza Jakul, Katarzyna Korczak, Jarosław Kurek, współpracują: Wojciech Boros, Olga Kubińska, Tomasz Miłkowski, Joanna Schiller-Rydzewska, Dorota Sobieniecka, Zofia Watrak, Michał Zabłocki, Małgorzata Żerwe, projekt graficzny: Paweł Pacholec, wydawca: Jacek Borzych – Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Filmowej, drukarnia: Bernardinum Sp. z o.o., Pelplin. Zrealizowano ze środków Województwa Pomorskiego. Partnerzy: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Jospeha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Mecenas: ERGO Hestia Sopot. 

Leave a Reply