XVI Bytomska Jesień Literacka  21-27 listopada 2022

Zapraszamy na kolejną odsłonę Bytomskiej Jesieni Literackiej. Tegoroczna, XVI edycja festiwalu odbywająca się w dniach 21-27 listopada nawiązuje do postaci Brunona Schultza – pisarza, prozaika pochodzącego z Drohobycza.

W programie na miłośników oraz twórców poezji czekają m.in. spektakle teatralne inspirowane twórczością Schultza – „Sklepy cynamonowe” oraz „Sanatorium pod Klepsydrą”, warsztaty krytyki literackiej z dr hab. Zbigniewem Kadłubkiem oraz z dr Janem Baronem, spotkanie autorskie z prof. Stanisławem Sł. Nicieją, a także wyjątkowe widowisko poetycko-muzyczne „Słup ze słów”.

21 listopada (poniedziałek), o godz. 18.00 zapraszamy do Pałacu w Miechowicach, gdzie prof. Stanisław Sł. Nicieja opowie o Drohobyczu i jego powiązaniach z postacią pisarza. 

22 listopada (wtorek), o godz. 16.00 w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu odbędzie finał konkursu XL Bytomskiej Sceny Recytatora. Do udziału w tym tematycznym konkursie zapraszamy recytatorów oraz wykonawców poezji śpiewanej i etiud teatralnych.

23 listopada (środa), o godz. 17:30  w Bytomskim Centrum Kultury gościnnie wystąpi Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego z Kielc, ze spektaklem „Sklepy cynamonowe”.  Ta niezwykła inscenizacja na podstawie prozy Bruno Schultza, to połączenie gry żywego aktora z teatrem cieni. Będzie to próba uchwycenia tego, co nieuchwytne w dziele pisarza za pomocą eksperymentalnych rozwiązań scenicznych.

24 listopada (czwartek), godz. 18:00, na scenie Bytomskiego Centrum Kultury pojawią się młodzi, zdolni bytomianie związani z Teatrem Erato oraz zespołem tanecznym „Hallucinations”, które działają w bytomskim Młodzieżowym Domu Kultury nr 1. Artyści zaprezentują efekt warsztatów teatralnych w postaci uwspółcześnionej wersji „Sanatorium pod Klepsydrą” na podstawie opowiadania Brunona Schultza o tym samym tytule.

25 listopada (piątek), o godz. 17:00 wydarzenia Bytomskiej Jesieni Literackiej ponownie zagoszczą w miechowickim Pałacu – odbędą się warsztaty krytyki literackiej z udziałem znakomitych gości: dr hab. Zbigniewa Kadłubka – dyrektora Biblioteki Śląskiej oraz dr Jana Barona połączone z podsumowaniem XXVI Turnieju Jednego Wiersza im. Stanisława Horaka. 

27 listopada (niedziela), o godz.17.00 zapraszamy na finał  Bytomskiej Jesieni Literackiej. 
Z widowiskiem poetycko-muzycznym w Bytomskim Centrum Kultury wystąpią: Jacek Podsiało (poeta, prozaik), Nasta Niakrasava (etnomuzykolożka, śpiewaczka) oraz Jacek Kleyff (wolny twórca piosenek i obrazów). Na program koncertu składają się wschodnie pieśni ludowe w wykonaniu Niakrasavej, poezja Podsiadły oraz autorskie piosenki Kleyffa. 

W tym roku, w ramach Bytomskiej Jesieni Literackiej, po raz pierwszy przygotowano alternatywę dla nieco bardziej aktywnych miłośników literatury pięknej. 26 listopada (sobota), o godz. 14:00 i 16:30 wraz z artystami teatru „Lufcik na Korbkę”  będzie można wziąć udział w jesiennym spacerze „Ulica marzeń” – posłuchamy opowieści inspirowanych działami Brunona Schulza, dotykających miejskości, historii i architektury miasta. 

Zapraszamy na wydarzenia.

program: https://www.becek.pl/program/category,46

Leave a Reply