Przejdź do treści

KONIEC PÓŁŚWINI. REWITALIZACJA | spektakl Piotra Lachmanna w 40. rocznicę śmieci Helmuta Kajzara

27 października, czwartek| Teatr Druga Strefa

godz. 20.00 – PREMIERA

Kolejne przedstawienia: 28, 29, 30, 31 października o 20.00.

Świniobicie, przeszczepianie, ożywianie, wykwiczane strzępy arii Mozarta, sugestywny monolog i wielowizja, równorzędna aktorowi występującemu w oknie kukiełkowego teatru, to wszystko od 28 do 31 października na dużej scenie Teatru Druga Strefa.

Koniec półświni, tekst Hemuta Kajzara, zmarłego 40 lat temu dramaturga i reżysera, rewitalizuje na żywo Piotr Lachmann, z rzeźnickim zacięciem i empatią poety. Demiurg legendarnego Videoteatru Poza bierze na swój video masarski warsztat kolejny tekst Kajzara. Dokłada do tego poezję Tadeusza Różewicza, Rafała Wojaczka oraz fragmenty Chlewu Pasoliniego, a do tego obrazy z Azylu Świń Chrumkowo, aby dokonać w mikroskopijnej scenerii, w której niegdyś mały Kajzar realizował swoje pierwsze przedstawienia, przeistoczenia świni w człowieka czy człowieka w świnię?

Przez godzinę twórcy, aktor na żywo i z nagrań, a także widzowie uczestniczą w misterium przeszczepiania świadomości człowieka świni, która jest główną bohaterką sztuki. Na scenie pojawiają się Zbigniew Konopka oraz wirtualnie Paulina Kajzarowa, a także znakomite aktorki Jolanta Lothe i Stanisława Łopuszańska, które Lachmann wskrzesza przez pięć wieczorów dla publiczności. Nieznane nagranie z Helmutem Kajzarem, tańczącym z parasolką przed Wersalem na rok przed swoją śmiercią, jest kolejną scenką z jego teatru.

Reżyser w twórczy sposób nawiązuje zarówno do poetyckiej filozofii sceny, która była dla Kajzara wszędzie, a także jego idei teatru metacodziennego, gdzie aktor i widz są równorzędnymi partnerami, „suwerennymi jednostkami”. Piotr Lachman, przypominając nam o początkach Kajzara, w 40 rocznicę jego śmierci podejmuje próbę powiązania tego początku z końcem artysty i jego teatru, bez starania się o bycie mu wiernym, co mogłoby się skończyć tylko pokraczną parodią koncepcji, niepowtarzalnej bez udziału jej autora.

„Koniec półświni. Rewitalizacja” – czy przepaść między świnią a człowiekiem zostanie zasypana?

Spektakl powstał w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Scenariusz, reżyseria, obrazy: Piotr Lachmann

Występują: Zbigniew Konopka oraz wirtualnie Paulina Kajzarowa, Jolanta Lothe, Stanisława Łopuszańska, Mateusz Banasiuk (głos)

Tapir&Co /videoperformance/

Świnie z Włoch i Małkini Górnej

Współpraca przy digitalizacji i montażu: Jan Pieniążek

Produkcja: Fundacja Lab.Lab, 2022 r.

Spektakl dla publiczności od 18. roku życia.

Czas trwania spektaklu: 76 minut.

Bilety on-line: https://www.teatr2strefa.pl/event-details/koniec-polswini-premiera

Teatr Druga Strefa, Magazynowa 14A, 02-652 Warszawa

Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Urząd m. st. Warszawy

[Na zdj.: Stop Klatka Koniec Półświni. Rewitalizacja copyright Piotr Lachmann]

Leave a Reply