Yorick nr 85 – zawartość

Zakończyliśmy edycję 85. numeru „Yoricka” (lipiec 2022). Piszą m.in.: Alina Kietrys, Remigiusz Grzela, Grzegorz Janikowski, Łukasz Maciejewski, Tomasz Miłkowski, Grzegorz Kwiatkowski, Maciej Pinkwart, Bronisław Tumiłowicz.

Odnotowujemy stulecie urodzin Andrzeja Ibisa Wróblewskiego (ur. 26 lipca 1922) wybitnego dziennikarza i językoznawcy i ustanowienie przez Stowarzyszenie Dziennikarzy RP nagrody jego imienia – NAGRODY IBISA dla młodych dziennikarzy Warszawy i Mazowsza.

Omawiamy książkę Anety Kielak-Dudzik „Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum”.

Publikujemy recenzje uczestniczek warsztatów krytycznych podczas międzynarodowego festiwalu lalkarskiego w Białymstoku, zorganizowanych staraniem Klubu Krytyki Teatralnej SDRP.

Tomasz Miłkowski w szkicu „Nienormatywni” omawia obecność tematyki związanej z nieheteronormatywnością w e współczesnym teatrze polskim: „Jeszcze niedawno – pisze – temat nieheteronormatywności pojawiał się w teatrze jak roślina egzotyczna, coś bez mała skandalizującego, a co najmniej odkrywczego”.

Rozmawiamy z Pawłem Łysakiem [na zdj.], dyrektorem Teatru Powszechnego w Warszawie, a z archiwum udostępniamy niepublikowaną rozmowę Grzegorza Janikowskiego z Jerzym Limonem.

Sporo recenzji i informacji, m.in. o tegorocznej edycji konkursu im, Andrzeja Żurowskiego oraz Nagród Norwida – nagroda życia dla Andrzeja Seweryna.

Jak zwykle refleksje Łukasza Maciejewskiego z jego fotela i pożegnalne już felietony czwartkowe Macieja Pinkwarta. Miejmy nadzieję, że jeszcze do nich wróci.

Zapraszamy do lektury.

Redakcja „Yoricka”

Leave a Reply