Janina Traczykówna nie żyje

„Odeszła Janka Traczykówna, niezapomniana Michasia z »Nocy i dni«. Kochana Janko, ty nie odeszłaś. Po prostu zmieniłaś miejsce zamieszkania. A twoja genialna rola w naszym filmie zapewniła ci nieśmiertelność. Pozostaniesz w naszych sercach do ostatniego tchnienia… Z miłością. Twoi Jadzia i Jurek” – napisał na swoim Facebooku reżyser „Nocy i dni” Jerzy Antczak.

Janina Traczykówna urodziła się 16 maja 1930 r. we Włodawie nad Bugiem. W latach 1955-92 była aktorką Teatru Dramatycznego w Warszawie, wcześniej od debiutu – w Szczecinie. Wystąpiła m.in. w filmach: „Ludzie z pociągu”, „Walet pikowy”, „Noce i dnie”, „Brunet wieczorową porą”, „Dzień świra” i „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, czy w pierwszym serialu polskiej telewizji „Barbara i Jan” z 1965 r. wspólnie z Janem Kobuszewskim.

Wydział aktorski PWST w Warszawie skończyła w 1953 r., a w listopadzie tego roku miała swój debiut teatralny. W 1960 r. otrzymała Nagrodę Aktorską ZASP-u im. Stefana Jaracza.

W kategorii „drugoplanowa rola kobieca” za grę w filmie „Dzień świra” Marka Koterskiego w 2003 r. była nominowana do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł.

Była odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 r. otrzymała Nagrodę Specjalną I Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych w Elblągu.

Była żoną znanego aktora i reżysera Witolda Skarucha (zm. 2010).

Leave a Reply