GDYBYM CIĘ NIE POZNAŁ

Kataloński dramaturg (i reżyser) Sergi Belbel dał się poznać Europie, także w Polsce – kilka jego sztuk trafiło u nas na afisz (m.in. Po deszczu w warszawskim Teatrze Powszechnym). Tym razem na małej scenie Teatru Współczesnego można obejrzeć jego komedię „walentynkową”, przemieszanie science-fiction i komedii romantycznej. Belbel przedstawia 11 wariantów związku, jaki rodzi się (albo nie dojrzewa) między między Eduardo i (Mateusz Król) i Elisą (Katarzyna Dąbrowska), w czym pomaga lub przeszkadza zaprzyjaźniona z nimi para, Oscar (Szymon Mysłakowski) i Clara (Monika Pikuła). Autor wykazuje niemałą pomysłowość w mnożeniu przeszkód i zbiegów okoliczności, aby przekonać (?), że co komu pisane – osobliwie w miłości – i

tak go nie minie. Bywa chwilami bardzo zabawnie, chwilami może nieco nudnawo (skróty wyszłyby spektaklowi na dobre), ale całość ratują fragmenty wokalne w wyśmienitym wykonaniu Katarzyny Dąbrowskiej. Spektakl w sam raz na zapoznawczą randkę.

GDYBYM CIĘ NIE POZNAŁ Sergi Belbela, tłum. Rubi Birden, reż. Jarosław Tumidajski, scenografia Katarzyna Kornelia Kowalczyk, światło Katarzyna Łuszczyk, Teatr Współczesny w Warszawie, Scena w Baraku, premiera w grudniu 2021.

[Na zdj. Mateusz Król i Katarzyna Dąbrowska, fot. Magda Hueckel/ Teatr Współczesny]

Leave a Reply