Przejdź do treści
tinder polska

KOBIETA I ŻYCIE

Teatr WARSawy – tymczasowo bez siedziby – dał na scenie 51 Teatru Ateneum premierę spektaklu „Kobieta i życie” Maliny Prześlugi w reż. Jerzego Jana Połońskiego. Najsłabszy w spektaklu, który powstał w ramach Społecznej Sceny Debiutów – jest tytuł nawiązujący do popularnego niegdyś tygodnika kobiecego. Ale cała reszta pokazuje, jak w niedługim przedstawieniu wyrazić niepokoje i gniew współczesnych kobiet, stawianych wciąż wobec opresyjnych sytuacji, broniących się przed przemocą, przedmiotowym traktowaniem i sprowadzaniu do roli inkubatora.

Prześluga, opowiadając historię dorastania – najpierw małej dziewczynki, potem młodej i dojrzałej kobiety – wyraźnie koresponduje z protestami Strajku Kobiet i protestuje przeciw nikczemnym decyzjom pozbawiającym kobiety prawa głosu o własnym ciele. Opowiada o tym uciekając się do prostych i czytelnych rozwiązań: celowo częstochowskiego wiersza, lirycznych piosenek i kreowania za pośrednictwem kilku zaledwie sugestii typowych sytuacji z życia kobiety. Z wielkim wyczuciem, pasją i wyrazistością przekazują te opowieści aktorki. Powstaje w ten sposób tekst wspólny – głos kobiet, silne potwierdzenie buntu, który rozpoczął się w Polsce od protestu Czarnych Parasolek. Zaczyna się zwyczajnie:

„Samotna matka samotnej córce
Sączy do ucha słodkie trucizny.
Z miłości, ze strachu, z czułości i złości.
Z żalu, z nadziei, z braku mężczyzny.

Ale potem jest jednak gniewnie.

KOBIETA I ŻYCIE Maliny Prześlugi, reż. Jerzy Jan Połoński, spektakl Teatru WARSawy w Teatrze Ateneum, scena 61, premiera 18 grudnia, 2021

Obsada:

KAMILLA BAAR

POLA DĘBKOWSKA

KLAUDIA JANAS

JOWITA KROPIEWNICKA

Leave a Reply