Słuchowisko z profesorem Tutką w „Wieczorze literackim” RDC już w tę sobotę, 18 września 2021

Stworzony przez Jerzego Szaniawskiego profesor Tutka to jedna z barwniejszych postaci polskiej literatury. W opowiadaniu „Deszczowy wieczór” snuje on dwie interesujące historie, które w najbliższą sobotę usłyszymy w „Wieczorze literackim” RDC.

Profesor Tutka wraz z przyjaciółmi, lekarzem i sędzią zastanawiają się, jak spędzić wiosenny deszczowy wieczór bez nieobecnego kolegi – rejenta. Postanawiają więc wysłuchać kolejnych barwnych historii opowiadanych przez profesora Tutkę. W ten sposób poznajemy opowieści m.in. o słabej aktorce, ale pięknej kobiecie czy o rodzicach z dużym poczuciem humoru, którzy mają syna ponuraka.

Autorem adaptacji opowiadania Jerzego Szaniawskiego jest Zbigniew Targosz. Słuchowisko wyreżyserowała Zofia Patryn-Witkiewicz. Premiera odbyła się 6 stycznia 1967 roku.

Aktorzy występujący w słuchowisku:
Janusz Chełmicki (Profesor Tutka)
Liliana Czarska (Dama)
Wiesław Gałka (Głos)
Roman Hierowski (Sędzia)
Krzysztof Karpel (Staś)
Danuta Kierklo (Dziewczyna)
Władysław Kornak (Sierżant)
Władysław Kozłowski (Właściciel hotelu)
Eliasz Kuziemski (Lekarz)
Barbara Mikołajczyk (Aktorka)
Barbara Włodarska (Hela)

W „Wieczorze literackim” nie zabraknie również gości. O postaci profesora Tutki i jej odzwierciedleniu w sztuce Jan Bończa-Szabłowski porozmawia z Tomaszem Miłkowskim – dziennikarzem, krytykiem teatralnym i literackim, wieloletnim prezesem Klubu Krytyki Teatralnej.

Następnie z dr Elżbietą Baniewicz, autorką książki „Dżanus. Dramatyczne przypadki Janusza Głowackiego” będziemy wspominać Głowackiego, a okazją jest fakt, że 13 września obchodziłby urodziny.

Zapraszamy w sobotę o 20:05!

Radia dla Ciebie można słuchać w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych oraz online na www.rdc.pl/rdcplayer.

Źródło: RDC | Autor: PA

Leave a Reply