KRAFFTÓWNA W KRAINIE CZARÓW. Film dokumentalny o Barbarze Krafftównie i 75-lecie pracy artystycznej aktorki.

Barbara Krafftówna zagrała swoje pierwsze role u Haliny i Iwo Gallów w 1946 roku w Teatrze Wybrzeże (dzisiejszy Teatr Muzyczny w Gdyni).

Dokładnie w tym samym miejscu 20 września o godz. 13 na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się pokaz specjalny kinowego filmu dokumentalnego „Krafftówna w krainie czarów” w reż. Macieja Kowalewskiego i Piotra Konstantinowa, ze scenariuszem i rozmowami Remigiusza Grzeli, który wcześniej napisał z aktorką książkę pod tym samym tytułem.

„Krafftówna w krainie czarów” to kreacyjny portret wybitnej aktorki teatralnej i filmowej, który przeprowadza widza do świata właściwie już nie istniejącego, bo jak mówi Barbara Krafftówna w filmie „Ogromny świat, w którym żyłam jest już po tamtej stronie lustra…”. Wyobraźnia zawsze była dla Krafftówny ucieczką z beznadziei, bo jej pełna zawodowych sukcesów biografia, prywatnie nie była pozbawiona tragedii.

Główną narracją filmu są monologi wewnętrzne bohaterki, te archiwalne, zbierane przez lata przez narratora i scenarzystę filmu, Remigiusza Grzelę i te nagrane współcześnie, również ich rozmowy. Monologi nawiązują do najwybitniejszej roli filmowej Krafftówny w filmie Wojciecha Jerzego Hasa „Jak być kochaną”, nominowanym do Złotej Palmy w Cannes, sama dostała za nią główną nagrodę Golden Gates na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Francisco.

Krafftówna w dokumencie Kowalewskiego i Konstantinowa jak dojrzała Alicja z powieści Carrolla staje się staje się lustrem widza. Zadaje mu zagadki i odpowiada z uśmiechem o wcale nie najjaśniejszym świecie. „To, w którym kierunku pójdziesz zależy od tego, jak daleko pójdziesz” – mówi Alicja/Krafftówna, która przeżyła na styku epok prawie całe stulecie.

Twórcy filmu stworzyli nie tylko obraz życia i twórczości aktorki, barwny obraz epoki, wykreowali filmowy świat, który wychodzi do widza z uniwersalnym przesłaniem „Sky is the limit”.

W 2008 roku Barbara Krafftówna zagrała starą Alicję w przedstawieniu warszawskiego Teatru Dramatycznego, ta rola stała się inspiracją do powstania książki o niej, a w konsekwencji również kinowego dokumentu.

O filmie:

„Piękna postać, dzielna, ludyczna, balansująca nieustannie na granicy kolorowej zgrywy i przejmującego smutku. Zabawa życiem wygrywa i staje się kwintesencją zawodu aktora: grać rolę – do końca. Twórcom udało się złapać tę niejednoznaczność losu aktorki, drążyć ukryte warstwy jej psychiki, zadawać trudne pytania, nie tracąc ani na chwilę czułego podziwu. Znaleźli również własną, adekwatną formę, by tę postać wyrazić”.

Agnieszka Holland

„Jest to film w pewnej mierze poetycki, na pewno kreacyjny, ale i dokumentalny jednocześnie. Nie dokumentuje jednak w sposób archiwalny choćby najważniejszych momentów artystycznej kariery Barbary Krafftówny, ale próbuje skupiać uwagę widza na pewnych węzłowych zdarzeniach i skojarzeniach. Buduje mosty między przemyśleniami Krafftówny, jej refleksjami o życiu i czasie minionym a wybranymi dokonaniami na wielkim i małym ekranie i, oczywiście, w ukochanym teatrze. Krafftówna wiedziała, jak być kochaną. Od zawsze towarzyszył jej podziw dla warsztatowego kunsztu i czegoś więcej, co tak świetnie uchwycili twórcy filmu w jego tytule”.

Tomasz Miłkowski

„To zapis czegoś bardzo ulotnego, przejmującego i osobistego. Wzruszająca obecność Wielkiej Aktorki tu i teraz, ze wszystkimi problemami i słabościami, obecność, wypełniona tęsknotą za odchodzącym, bliskim jej sercu, światem, a jednocześnie niepozbawiona pasji i ciekawości tego, co niesie teraźniejszość.

– Brakuje mi absolutnie wszystkich, którzy wypełniali moje życie. Ogromny świat, w jakim żyłam jest już po drugiej stronie lustra – tak zaczyna się filmowa opowieść Barbary z krainy czarów.

Aktorka pozwala kamerze na odważne zbliżenia, nie wstydzi się zmarszczek i niedoskonałości i paradoksalnie dzięki temu wciąż wydaje się doskonała! Przyciąga swoją szczerością jak magnes”.

Bożena Stachura

Informacje o wydarzeniu:

Pokaz specjalny filmu „Krafftówna w krainie czarów” poprzedzi uroczystość honorująca 75-letnią obecność aktorki na scenie. Poprowadzi ją Grażyna Torbicka. O Barbarze Krafftównie opowie Katarzyna Figura (grały razem w „Alicji” w reż. Pawła Miśkiewicza w Teatrze Dramatycznym). W spotkaniu wezmą udział Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek a także twórcy filmu – reżyserzy Piotr Konstantinow i Maciej Kowalewski oraz autor scenariusza Remigiusz Grzela. Uczestników powitają: Dyrektor FPFF Leszek Kopeć i Dyrektor Artystyczny FPFF Tomasz Kolankiewicz.

20 września godz. 13, Teatr Muzyczny w Gdyni, Scena Nowa

Są już dostępne bilety na specjalny pokaz filmu. Film będzie miał również pokazy online 22 i 25 września. Partnerem uroczystości jest ZAiKS.

Bilety można kupować na stronie system.festiwalgdynia.pl.

Zapraszam:

www.remigiusz-grzela.pl

[Na zdj. : Barbara Krafftówna w „Play Strinderg” w reżyserii Andrzeja Wajdy, Teatr Współczesny, 1870, fot. Edward Hartwig/materiały Teatru]

Leave a Reply