bez tytułu 09/21 Karasińskiej w Opolu

11 września 2021 r. w Modelatorni Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu odbędzie się premierowy pokaz nowego projektu Anny Karasińskiej bez tytułu:

„Większość moich prac trudno zatytułować. Dość długo są jak nowo narodzone dzieci – jeszcze nie wiadomo kim będą, jak trochę podrosną. Na to potrzeba czasu spędzonego wśród ludzi – w tym wypadku – z widownią. W naszym procesie pracowaliśmy wokół tematu ciała i figury matki, a także zjawiska objawienia, olśnienia, zauważenia.

Próbowaliśmy znosić tradycyjną opozycję między widzeniem świętego czy idealnego, a realnego.

Mechanizm pracy, którą pokazujemy, opiera się na sytuacji prostego odzwierciedlenia, które w dzieciństwie przeżywamy z matkami. Dzięki reakcji matki na nas dowiadujemy się, co robimy i czujemy, a nawet o tym, że w ogóle istniejemy. W trakcie prób odzwierciedlaliśmy siebie nawzajem i odkryliśmy nową sytuację, która balansuje między serią poruszających zwierzeń, a absurdalnym serialem, który bardzo nas wciąga pomimo, a może właśnie dlatego, że w każdym odcinku ta sama osoba staje w drzwiach i mówi: ‘Wszystko przemyślałem, wyjeżdżam z tego miasta’. Dla grupy performerów jest to zadanie dość ekstremalne, seans widzenia samych siebie, a jednocześnie odsłaniania siebie przed innymi. Staramy się praktykować w nas samych i widzu sposób widzenia, który unika nastrojowości i estetyzacji, doświadczać siebie nawzajem bezpośrednio i po prostu”.

Anna Karasińska

REALIZACJA: reżyseria – Anna Karasińska reżyseria świateł – Szymon Kluz

OBSADA: Radomir Rospondek Michał Świtała oraz Alicja Fryc (gościnnie) Natalia Krawczyk (gościnnie) Jadwiga Sokołowska (gościnnie) Magda Zarzycka (gościnnie)

Leave a Reply