WYSTAWA „WAJDA” Z MUZEUM NARODOWEGO W KRAKOWIE Z DWIEMA NOMINACJAMI DO NAGRÓD POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ

Łukasz Maciejewski wśród współtwórców wydarzenia

Aż dwie nominacje do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (kategorie wydarzenie filmowe i edukacja filmowa) otrzymała wystawa WAJDA w Muzeum Narodowym w Krakowie, przy której pracował Łukasz Maciejewski.

Łukasz Maciejewski:

Jestem szczęśliwy, bo w ścisłej współpracy z organizatorką wydarzenia, Urszulą Wolak, pracowałem przy „Aktorach Wajdy”, prowadząc spotkania w towarzyszącym wystawie wielkim projekcie edukacyjnym „Aktorzy Wajdy.

Niektórzy twierdzili, że to nie może się udać: Krystyna Janda, Agnieszka Holland, Maja Komorowska, Wojciech Pszoniak, Jerzy Radziwiłowicz, Anna Nehrebecka, Bożena Dykiel, Ewa Ziętek, Olgierd Łukaszewicz, Andrzej Seweryn, Anna Seniuk i niezawodna Krystyna Zachwatowicz-Wajda – goście tego formatu odwiedzili wówczas Kraków.

8 spotkań i projekcji, 12 gości, 1660 widzów”.

Łukasz Maciejewski jest dwukrotnym laureatem Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, ponadto czterokrotnie był nominowany do tej nagrody: dwukrotnie w kategorii krytyka filmowa (2014, 2019 – laureat), w kategorii książka roku (2018 – laureat), oraz wydarzenie filmowe (2018).

Wystawa „Wajda” w Muzeum Narodowym to niekonwencjonalna, multimedialna i narracyjna wystawa poświęcona życiu i twórczości Andrzeja Wajdy ukazująca geniusz wielkiego inscenizatora, mistrza dramaturgii i twórcy niezapomnianych obrazów.

Ekspozycja była oparta na wspaniałych artefaktach pozostawionych przez Andrzeja Wajdę: scenariuszach, szkicach, rysunkach, zapiskach czynionych podczas procesu twórczego, rekwizytach i kostiumach, projektach scenografii i dokumentach produkcyjnych.

Pozwoliła nie tylko odtworzyć proces realizacji filmów Wajdy, ale także poznać mechanizmy ich powstawania i konteksty: zarówno instytucjonalne, produkcyjne, cenzorskie, organizacyjne i związane z zarządzaniem talentami współpracowników, jak również autorskie, artystyczne, ukazujące geniusz konkretnego twórcy.

Kurator: dr hab. Rafał Syska

Projektant Wystawy: dr hab. Tomasz Wójcik

Materiały audiowizualne i wideoeseje: dr Adam Uryniak

Wystawa została dofinansowana ze środków: Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Gminy Miejskiej Kraków.

Informacja o Nagrodach PISF

https://pisf.pl/aktualnosci/nominowani-do-nagrod-pisf/

Foto: Muzeum Narodowe w Krakowie

Leave a Reply